گوناگون

اخبار ادبی هفته

اخبار ادبی هفته
 
در پی سانحه‌ی رانندگی،
محمدحسین جعفریان دوران نقاهت را می‌گذراند
محمدحسین جعفریان

محمدحسین جعفریان در پی سانحه‌ی رانندگی دوران نقاهت را می‌گذراند.
به گزارش خبرنگار تبیان این شاعر و مستندساز چندی پیش در مشهد در یک سانحه‌ی رانندگی که منجر به آتش گرفتن خودرو هم شد، حدود ۱۰ روز در بیمارستان سینای این شهر بستری شد و تحت یک عمل جراحی حدودا شش‌ساعته قرار گرفت.
جعفریان که دو سه روز پیش از بیمارستان مرخص شده، در این سانحه از ناحیه‌ی ران و مچ پا دچار شکستگی شده است.
او پیش‌تر هم از ناحیه‌ی پا در حادثه‌ای در افغانستان دچار مصدومیت شده بود، که به گفته‌ی یکی از بستگانش، در نتیجه این‌بار درد شدیدتری را متحمل می‌شود. یک‌بار هم در افغانستان با گروه مستندساز همراهش دچار سانحه‌ی رانندگی شده است.
محمدحسین جعفریان پیش‌تر به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران در افغانستان فعالیت داشته است.

“پسرعموی سپیدار”؛
سومین مجموعه‌ی شعر نجدی برای چاپ آماده شد
بیژن نجدی

سومین مجموعه‌ی شعر بیژن نجدی برای چاپ آماده شد.
به گزارش ایسنا مجموعه‌ی یادشده با عنوان «پسرعموی سپیدار» برگرفته از نام یکی از شعرهای نجدی است که مجموعه‌ای از شعرهای چاپ‌نشده و برخی شعرهای چاپ‌شده‌ی او را که قبلا در قالب کتاب منتشر نشده‌اند، شامل می‌شود.
به گفته‌ی همسر نجدی، این مجموعه تا چندی دیگر به چاپ خواهد رسید.
پیش‌تر مجموعه‌های شعر «خواهران این تابستان» و «دفتری از گزیده‌ی ادبیات معاصر» (نیستان، شماره‌ی ۱۰۵) از این شاعر منتشر شده‌اند.
همچنین علاوه بر مجموعه‌ی‌ داستان «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» که در سال ۷۳ برای اولین‌بار در زمان حیات نجدی چاپ شد، و توسط نشر مرکز برای نوبت هشتم منتشر می‌شود، احتمالا «دفتری از گزیده‌ی ادبیات معاصر» به چاپ دوم خواهد رسید.
بیژن نجدی متولد ۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۲۰ در خاش – از توابع سیستان و بلوچستان – است، که چهارم شهریورماه سال ۱۳۷۶ درگذشت.
سایر آثار او پس از درگذشتش در سن ‌۵۶سالگی، توسط همسرش به‌چاپ رسیده‌اند، از جمله: مجموعه‌های داستان «دوباره از همان خیابان‌ها» و «داستان‌های ناتمام».
 

نقد شعر معاصر پروین سلاجقه به نیما یوشیج رسید
نیما یوشیج

پروین سلاجقه مجموعه‌ی نقد شعر معاصر را با شاعران دیگری پی می‌گیرد.
به گزارش ایسنا سومین کتاب از این مجموعه به نقد شعر نیما یوشیج اختصاص دارد، که یادداشت‌برداری‌اش تمام شده و در حال بازبینی است.
پیش‌تر «امیرزاده‌ی کاشی‌ها» (نقد شعر احمد شاملو) از این مجموعه منتشر شده است و «نقد شعر فروغ فرخزاد» که عنوان آن هنوز مشخص نیست، از سوی انتشارات مروارید به چاپ خواهد رسید.
سلاجقه همچنین مجموعه‌ای از مقاله‌های منتشرشده‌اش را در نظریه و نقد شعر و رمان، در قالب کتابی منتشر خواهد کرد.
برخی از مقاله‌های این مجموعه عبارت‌اند از: «پدیدارشناسی زمان در شعر حافظ»، «پیکربندی زمان و روایت در سراداستان تاریخی پست‌مدرن»، و «کارکرد شاعرانه‌ی گزاره‌ها در شعر فروغ فرخزاد».
«فرهنگ تحلیلی موتیف، نشانه، نماد در شعر سبک هندی» نیز از سوی انتشارات معین به چاپ خواهد رسید.
پروین سلاجقه «نقد رمان معاصر» را هم که کتابی‌ است در حوزه‌ی نقد و بررسی ساختاری و تأویلی طبق مؤلفه‌های مدرن و به چند رمان برگزیده‌ی ایرانی و غیرایرانی (بین ۱۵ تا ۲۰ رمان) می‌پردازد، در مراحل پایانی کار دارد.
«صد سال تنهایی» گابریل گارسیا مارکز، کتاب‌هایی از کورت وونه‌گات و دونالد بارتلمی از جمله‌ آثار مورد بررسی در این اثر هستند.
همچنین «امیرزاده‌ی کاشی‌ها» و «از این باغ شرقی» (نظریه‌های نقد شعر کودک و نوجوان) احتمالا توسط انتشارات مروارید و انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ دوم می‌رسند.
پروین سلاجقه متولد سال ۱۳۴۰ در تهران است، که از دیگر آثارش، «صدای خط خوردن مشق» (بررسی آثار هوشنگ مرادی ‌کرمانی)، «درآمدی بر زیبایی‌شناسی شعر» (درسی – دانشگاهی) و سه کتاب داستان فانتزی هستند.
 

دو کتاب تازه از حسین پاینده؛
“رمان پسامدرن و فیلم” با نگاهی به میکس منتشر شد
رمان پسامدرن و فیلم

دو کتاب جدید از حسین پاینده منتشر شدند.
به گزارش ایسنا «رمان پسامدرن و فیلم» (نگاهی به ساختار و صناعات فیلم میکس» در زمینه‌ی نقد ادبی به همراه نقدی بر فیلم «میکس» ساخته‌ی داریوش مهرجویی با موضوع اصلی پست‌مدرنیسم است، که از سوی نشر هرمس منتشر شده است.
همچنین ترجمه‌ی «مطالعات فرهنگی درباره‌ی فرهنگ عامه» نوشته‌ی جان استوری، دیگر کتاب تازه منتشرشده‌ی این منتقد و مترجم از سوی نشر آگه است.
کتاب «درآمدی بر نظریه‌ها و روش‌های نقد ادبی» نیز با ویراستاری پاینده منتشر خواهد شد.
این کتاب که نوشته‌ی چارلز برسلر و ترجمه‌ی مصطفی عابدینی است، از سوی انتشارات نیلوفر به چاپ خواهد رسید.
کتاب دیگری هم با عنوان «نظریه‌های رمان» که توسط پاینده ترجمه و چاپ اول آن در سال ۷۴ منتشر شده است، با تغییراتی تا مهرماه تجدید چاپ خواهد شد.
 

اخبار ادبی هفته

مطالب مرتبط با اخبار ادبی هفته


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها:
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۴ خرداد ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.