گوناگون

سالانه یکصد هزارنفر در آمریکا به علت چاقی به سرطانهای رحم ، مری ، لوزالمعده ، پستان و کسیه صفرا مبتلا می شوند

هرساله در آمریکا یکصد هزارنفربه علت چاقی به سرطان مبتلا می شوند  .
مرکز مطالعات سرطان آمریکا اعلام کرد، سالانه بیش از یکصد هزار نفردر این کشور به علت چاقی مفرط به گونه های مختلف بیماری سرطان مبتلا می شوند.   

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهشگران این مرکز براساس یافته های خود معتقدند، ۴۹ درصد از موارد ابتلا به سرطان رحم ، ۳۵ درصد از موارد ابتلا به سرطان مری ، ۲۸ درصد از موارد ابتلا به سرطان لوزالمعده ، ۲۴ درصد از موارد ابتلا به سرطان پستان و ۲۱ درصد از موارد ابتلا به سرطان کسیه صفرا براثرعوارض ناشی از چاقی مفرط است.
دکتر “لورنس کلنل” از پژوهشگران مرکز مطالعات سرطان آمریکا گفت: براساس یافته های جدید ما می دانیم که اضافه وزن نقش اساسی در ابتلا به بسیاری از انواع سرطان ایفا می کند.

همچنین  یک بررسی جدید در اروپا که نتایج آن در نشریه معتبر لانست منتشر شده است، بیانگر آن است که چاقی ممکن است خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها از جمله سرطان مری، تیروئید، کلیه، رحم و کیسه صفرا افزایش دهد.

با اینکه این بررسی بیانگر رابطه‌ای میان چاقی و سرطان است، دلیلی قطعی بر این نیست که چاق بودن به خودی خود باعث سرطان می‌شود.

دکتر آندرو رنهان، سرپرست این تحقیق و مدرس دانشکده مطالعات سرطان در دانشگاه منچستر در انگلیس در این باره گفت: “برای اینکه رابطه‌ای علت و معلولی میان چاقی و سرطان برقرار کنیم، باید چندین قدم دیگر برداشته شود. این بررسی تنها اولین قدم در مسیر اثبات رابطه سببی این دو است.”

پژوهشگران داده‌های به دست آمده از ۱۴۱ تحقیق را جمع‌‌‌آوری کردند و انواع بیشتری از سرطان و جمعیتی‌ متنوع‌‌تر را نسبت به تحقیقات قبلی مورد بررسی قرار دادند.

ایم پژوهش ۲۸۰۰۰۰ مورد بیمار را از آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و آسیا در بر می‌گرفت.

این آزمودنی‌ها که شامل افراد با وزن طبیعی و هم افراد دارای اضافه‌وزن بودند، برای ۹ تا ۱۵ سال با اندازه‌گیری “شاخص توده بدنی” (BMI) – به عنوان معیار چاقی- مورد پیگیری قرار گرفتند و رابطه میزان این شاخص را با موارد بروز سرطان مورد بررسی قرار گرفت.

این پژوهش نشان داد در مردان اضافه وزنی در حد ۱۵ کیلوگرم باعث افزایش خطر سرطان مری تا ۵۲ درصد، سرطان تیرویید تا ۳۳ درصد، سرطان‌های کلیه و روده بزرگ تا ۲۴ درصد می‌شود.

در زنان افزایش وزنی در حد ۱۳ کیلوگرم خطر سرطان رحم و کیسه صفرا در حد ۶۰ درصد، مری در حد ۵۱ درصد و کلیه در حد ۳۴ درصد شده بود.

این رابطه در مورد سرطان‌‌های خون و استخوان هم برای مردان و هم برای زنان ضعیف‌تر بود.

دکتر دیوید رابینز، متخصص طب سالمندان در مرکز پزشکی بث‌ ایزرائل در نیویورک که در این تحقیق شرکت نداشت، درباره آن گفت: “این بررسی شواهدی ضمنی در مورد خطرات چاقی فراهم می‌‌آورد. این بررسی نشان‌دهنده بحران سرطانی است که با وجود شیوع چاقی در سراسر دنیا با آن روبرو خواهیم شد.”

دانشمندان دقیقا نمی‌دانند که اضافه وزن ار چه راهی افراد در معرض خطر سرطان قرار می‌گیرد.

رنهان در این باره گفت: “یکی از فرضیه‌ها این است که وجود سلول‌های چربی بیش از حد به نحوی بر میزان هورمون‌های بدن‌تان اثر می‌گذارد. در سطح سلولی این امر ممکن ایجاد تومور در انسان‌ها را تسهیل کند.”

کارشناسان با توجه به بررسی‌های زیادی که بیانگر احتمال بیشتر ابتلا افراد چاقتر به سرطان است، اغلب کم کردن وزن برای کاهش خطر ابتلا به سرطان را توصیه می‌کنند.

اد یانگ از موسسه پژوهش سرطان در انگلیس می‌گوید: “پیام ساده اسن است که اگر وزن‌تان در حد طبیعی نگهدارید، با خطر کمتر ابتلا به سرطان روبرو خواهید شد.”

لازم به ذکر است محققان هنوز رابطه علت و معمولی بین چاقی و افزایش میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را کاملا تایید نمی کنند و این نکته مشخص نیست که آیا کاهش وزن بیماران مبتلا پس از تشخیص سرطان به آن ها در روند بهبود بیماری کمک می کند یا خیر؟ به گزارش محیا نیوز دکتر ماتیو آراسمیت اونکولوژیست بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون می گوید اگر شما به لیستی از عوامل خطرساز بیماران مبتلا به سرطان بنگرید افزایش وزن و چاقی را در راس همه فاکتورها می یابید.

بر اساس نظر بنیاد سرطان پروستات، این بیماری یک نفر از هر ۶ مرد آمریکایی را مبتلا ساخته و جز» شایع ترین سرطان های غیرپوستی در ایالات متحده آمریکا به شمار می آید. شانس ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن بالاتر رفته به طوری که بیش از ۶۵ درصد همه موارد شناخته شده مبتلا به سرطان پروستات سنی بیشتر از ۶۵ سال دارند. با این وجود سرطان پروستات در صورت تشخیص اولیه می تواند به طور موفقیت آمیزی تحت درمان و مداوا قرار گیرد.
در یک پژوهش جدید، دکتر اسمیت و همکارانش به بررسی نتایج حاصله از دارو درمانی مردان مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات که بین سال های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۲ در این پژوهش شرکت کرده  بودند، پرداختند. در این پژوهش ۷۸۸ مرد حضور داشته و محققان در ابتدای آزمایش به منظور دست یابی به این نکته که آیا افزایش وزن خطر ابتلا به مرگ و میر بیماران را افزایش می دهد یا خیر، اقدام به ثبت وزن بیماران (BMI، نسبت وزن به قد) کردند.محققان دریافتند ۵/۶ درصد از مردان با وزن طبیعی یا پایین (BMI کمتر از ۲۵) در طول ۵ سال در نتیجه سرطان پروستات جان خود را از دست دادند. اما میزان مرگ و میر در مردان چاق (۲۵ BMI تا ۳۰)، ۱/۱۳ درصد و برای مردان بسیار چاق (BMI یا بالاتر از آن) ۲/۱۲ درصد بود.
میزان بالای مرگ و میر حتی در صورت تمرکز محققان بر روی عوامل خطرساز احتمالی دیگر هم چنان ثابت بود.این نکته هنوز نا مشخص است که چرا بین چاقی و میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات ارتباط وجود دارد. دکتر اسمیت می گوید: “این احتمال وجود دارد که سرعت متابولیسم در مردان چاق سرطان را بسیار مهاجم کند.” او می افزاید: “چاقی ممکن است درمان های به کار رفته در سرطان پروستات را کم اثرتر کند.”دکتر مارتاتریس پروفسور ارولوژی از دانشکده پزشکی جورجیا که به نتایج به دست آمده از این پژوهش کاملا واقف است، می گوید: “عدم تعادل هورمون ها می تواند یکی دیگر از دلایل مرگ و میر این افراد باشد” او ادامه می دهد: “چاقی سهم استروژن و تستوسترون خون را تغییر داده و این تغییرات ممکن است روی رفتار سرطان نیز تاثیر گذار باشد.”
او در ادامه می افزاید: “افراد چاق به طور معمول از غذاهای پرچربی استفاده کرده و از خوردن میوه ها و سبزیجات که حاوی ویتامین های  کلیدی در جلوگیری از ابتلا به سرطان هستند، غافل می شود.”
دکتر اسمیت می گوید: “در حال حاضر گام بعدی در تحقیقات ما بر این نکته تاکید دارد که آیا تغییر شیوه زندگی پس از تشخیص سرطان پروستات می تواند در درمان این بیماران پیشرفتی را ایجاد کند یا خیر؟”
طبق نظر دکتر اسمیت راه حل منطقی و عاقلانه آن است که پزشکان بیماران خود را از ارتباط بین چاقی و میزان مرگ  و میر ناشی از این بیماری آگاه سازند.در یک پژوهش وابسته و مرتبط با این تحقیق که در ژورنال سرطان منتشر شده است محققان دانشگاه میشیگان دریافتند حضور خانواده ها در برنامه های حمایتی چگونه رویارویی با سرطان، باعث پیشرفت و کیفیت زندگی آن ها می شود.

این پژوهش که به وسیله دکتر لارل فورت هوس انجام شده حاکی از آن است حضور بیماران مبتلا به سرطان پروستات و همسرانشان تنها در پنج جلسه برنامه های مشاوره خانگی پیشرفت های چشم گیری را در اداره و کنترل نشانه های سرطان پروستات، امیدواری بیماران، قاطعیت آن ها و ارتباط زوجین فراهم کرده است.

pezeshk . us

مطالب مرتبط با سالانه یکصد هزارنفر در آمریکا به علت چاقی به سرطانهای رحم ، مری ، لوزالمعده ، پستان و کسیه صفرا مبتلا می شوند


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۱۵ خرداد ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.