گوناگون

اینجا کجای عالم است؟ (۱۲)

اینجا کجای عالم است؟ (۱۲)

دوباره سه شنبه رسید و زمان یک «اینجا کجای عالم است؟» دیگر شد. این فرصتی است برای شما که دانش تصویری خود را درباره ی کیهان بیازمایید. مورد امروز نسبتاً سخت تر است. حدس بزنید این تصویر چیست؟ یک حدس نزنید، چند حدس در ذهنتان آماده کنید. همچنین می توانید حدس بزنید که کدام فضا پیما یا تلسکوپ این تصویر را گرفته است؟
اینجا کجای عالم است؟ (12)مثل همیشه قبل از اینکه تصویر را خوب ببینید و حدسهایتان را بزنید، مطالعه ی مقاله را ادامه ندهید. خوشحال می شوم حدسهایتان را در بخش نظرات ببینم.
 

پاسخ:

این دنباله دار شومیکرلِوی – ۹ (Shoemaker-Levy 9) است که معمولا به نام رشته ی مروارید نام برده می شود. این دنباله دار بسیار معروف است، چرا که چند سال پیش با سیاره مشتری برخورد کرد!
هسته ی اصلی  این دنباله دارتوسط گرانش قوی مشتری به چندین تکه تقسیم شد. این تکه ها در این تصویر تلسکوپ هابل در روی خطِ مسیر حرکت دنباله دار، کشیده شده اند.
این تصویر در سال ۱۹۹۲ تهیه شده است، ۲ سال بعد، در ژولای ۱۹۹۴ این تکه ها با مشتری برخورد کردند. و پدیده ای زیبا، نادر و محیرالعقول را بوجود آوردند!
برخورد شومیکر لوی با مشتری       یک نقاشی از برخورد شومیکر با مشتریشومیکر لوی 9      طرحی خیالی از سقوط شومیکر لوی به سمت مشتری

ترجمه:

ا.م.گمینی

منبع:

http://www.universetoday.com/
 

اینجا کجای عالم است؟ (۱۲)

مطالب مرتبط با اینجا کجای عالم است؟ (12)


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.