گوناگون

شمار قربانیان آنفلوانزای خوکی بیش از ۱۵۰ نفر

شمار قربانیان آنفلوانزای خوکی بیش از ۱۵۰ نفر
تهران – خبرگزاری ایسکانیوز : شمار تلفات آنفلوانزای خوکی در مکزیک از ۱۵۰ نفر فراتر رفت و ویروس این بیماری مهلک به اروپا و آسیا نیز رسید.به گزارش گروه حوادث ایسکانیوز ، وزیر بهداشت مکزیک اعلام کرد : شمار قربانیان آنفلوانزای خوکی (swine flu) در این کشور به ۱۵۲ نفر رسیده است و همچنان بیم افزایش این آمار وجود دارد.
«خوزه آنجل کوردوبا» ادامه داد : دولت مکزیک ۲۵۰ میلیون دلار برای مهار این بیماری درنظر گرفته و این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد ۱۷۰۰ نفر دیگر به آنفلوانزای خوکی آلوده شده اند.
دست کم ۳۰ نفر هم در «تگزاس» ، «کالیفرنیا» و «نیویورک» آمریکا به همین ویروس مبتلا شده اند و بیم بروز اپیدمی جهانی می رود.دولت آمریکا در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده است و گسترش ویروس آنفلوانزای خوکی از مکزیک تا نیوزیلند ، اروپا و آسیا رسیده است.
با شیوع ویروس آنفلوانزای خوکی ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشستی اضطراری در «ژنو» تشکیل داد و با اعلام «وضعیت زرد» از تمامی کشورها خواست با هوشیاری مراقب اوضاع باشند.
این سازمان ، شیوع ویروس آنفلوانزای خوکی را رخدادی با اهمیت بین‌المللی برای بهداشت عمومی ارزیابی کرد.
به گفته «مارگارت کان» رئیس سازمان بهداشت جهانی ، احتمال بروز یک اپیدمی گسترده (پاندمی) وجود دارد.با شیوع نگران کننده این بیماری مهلک ، صلیب سرخ جهانی نیز آماده باش است.
«اپیدمی» واژه‌ای پزشکی است و درباره بیماری ‌های عفونی سخت به ‌کار می‌رود که در زمان و مکان مشخصی پخش می‌شوند.گزارش ایسکانیوز می افزاید ، متخصصان هنگامی از اصلاح یونانی پاندمی
(Pandemie) استفاده می‌کنند که یک اپیدمی فراگیر شود و به چندین کشور ، یک قاره یا حتی تمامی جهان سرایت کند.
به دنبال انتشار ویروس مرگ ، مقام های مکزیکی ساختمان های دولتی را بسته ، رویدادهای عمومی را معلق و عملیات واکسینه سازی را آغاز کرده اند.
مدرسه ها ، موزه ها و کتابخانه ها نیز در سراسر شهر ۲۰ میلیون نفری «مکزیکوسیتی» بسته شده اند و به مردم توصیه شده است با هم دست ندهند و از ظرف های مشترک استفاده نکنند.
دکتر «ریچارد بسر» کارشناس ارشد مرکز کنترل بیماری های آمریکا می گوید : برای پی بردن به ابعاد تهدید این ویروس به اطلاعات بیش تری نیاز است و هنوز معلوم نیست چرا این نوع آنفلوانزا در مکزیک مرگبار بوده اما در ایالات متحده نه.
همچنین «توماس آبراهام» سخنگوی سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان می سازد : در این نوع ویروس ، ترکیبی از ویژگی ‌های ژنتیکی خوک ، پرنده و انسان دیده شده است.آنفلوانزای خوکی یک بیماری بسیار خطرناک ریوی به شمار می آید و سازمان بهداشت جهانی «تدابیر مهار فوری» را برای شرایط اضطراری در نظر گرفته است.
به گفته مقام‌های دولتی مکزیک ، فقط ۵۰۰ هزار واکسن برای مقابله با آنفلوانزای خوکی در این کشور موجود است که در اختیار پزشکان قرار خواهد گرفت،چون از همه بیش تر با خطر ابتلا به ویروس مرگبار رو به ‌رو هستند.
از سوی دیگر «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در جریان روند پیشرفت آنفلوانزای خوکی در مکزیک قرار گرفت.به گفته «رابرت گیبس» سخنگوی کاخ سفید ، هیئتی از وزارت امور خارجه ، وزارت دفاع ملی و مرکز مقابله با بیماری‌های واگیردار آمریکا ، مراقب اوضاع هستند.
دانشمدان مدتهاست نسبت به شیوع جهانی آنفلوانزای مشترک بین حیوان و انسان هشدار می‌دهند. آنفلوانزای فراگیری که بین سال‌ های ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹میلادی در اسپانیا شیوع یافت در تاریخ بشر مرگبارترین بود.آن موقع ۴۰ میلیون نفر در کشورهای محتلف کشته شدند و ویروس بیماری مرگبار پیش از سرایت به انسان ، آنفلوانزای مرغی بود./۱۲۰/۵۲۵

خبرنگار:۱۱۴


شمار قربانیان آنفلوانزای خوکی بیش از ۱۵۰ نفر

persianv

مطالب مرتبط با شمار قربانیان آنفلوانزای خوکی بیش از 150 نفر


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۹ فروردین ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.