گوناگون

الگو پذیری نخبگان از عزت حسینی

الگوپذیری‌ نخبگان‌ از عزت‌ حسینی‌

قیام‌ کربلا تأثیر بسزایی‌ در انسان‌ها – حتی‌ غیر مسلمانان‌ – گذاشته‌ است‌. عظمت‌ قیام‌، جانفشانی‌، ایثار، شجاعت‌، عزت‌ و جلوهای‌ دیگری‌ از صفحات‌ عاشورا که ‌امام‌ حسین‌ (ع) و یارانش‌ آن‌ را رقم‌ زدند، نخبگان‌، آزاد اندیشان‌، عزت‌ جویان‌ و عزت‌خواهان‌ بسیاری‌ از مردان‌ سیاست‌ تا اهل‌ قلم‌ در عالم‌ تأسی‌ به‌ سرور آزادگان‌ کردند وعصاره‌ اندیشه‌ و دیدگاه‌ خویش‌ را در مورد امام‌ حسین‌ (ع) و نهضت‌ جاودانه‌اش‌ بازگو کردند، از آن‌ جمله‌:
تمام‌ قیام‌ها و شورش‌های‌ علویان‌، فاطمیان‌، کیسانیان‌، زیدیان‌، اسماعیلیان‌ و حتی‌ عباسیان‌ و بسیاری‌ از شورش‌های‌ غیر دینی‌ و تحرکات‌ و جنبش‌های‌ سیاسی‌ -اجتماعی‌ و مذهبی‌ تا انقلاب‌ اسلامی‌ و انتفاضه‌، به‌ قیام‌ کربلا تأسی‌ کردند و شعار: «کل‌یوم‌ عاشورا و کل‌ ارض‌ کربلا» را تحقق‌ بخشیدند و در بسیاری‌ از موارد به‌ پیروزی‌ هایی‌دست‌ یافتند. از اینها که‌ بگذریم‌ برخی‌ از رجال‌ سیاسی‌ و دانشوران‌ مسلمان‌ و غیرمسلمان‌ در زمره‌ الگو پذیران‌ از عاشورا و کربلا بودند:
 

1ـ گاندی‌ رهبر هند:

زندگانی‌ امام‌ حسین‌ (ع)، شهید بزرگ‌ اسلام‌ را مطالعه ‌کردم‌ و در صفحات‌ کربلا با دقت‌ نگریستم‌ و دریافتم‌ که‌ اگر هندوستان‌ آزادی‌ و پیروزی ‌می‌خواهد، حتماً باید به‌ سیره‌ امام‌ حسین‌ (ع) عمل‌ کند.
 

2ـ محمد علی‌ جناح‌ مؤسس‌ دولت‌ پاکستان‌:

 در جهان‌ نمونه‌ای‌ برای‌ شجاعت‌ نظیر جانفشانی‌ امام‌ حسین‌ (ع) نخواهی‌ یافت‌ و من‌ معتقدم‌ که‌ بر تمام‌ مسلمان‌ لازم‌ است‌ قدم‌ در راه‌ این‌ مرد که‌ جان‌ خویشتن ‌ را در عراق‌ ایثار کرد، بگذارند.

 

3ـ موری‌ دوکابری‌: در مجالس‌ عزاداری‌ گویند:

 همانا امام‌ حسین‌ (ع) برای ‌نگاهبانی‌ از شرافت‌ و عزت‌ مردم‌ و حفظ‌ حرمت‌ اسلام‌ به‌ شهادت‌ رسید و هرگز تن‌ به‌ ذلت ‌در برابر یزید نداد. پس‌ اکنون‌ بیایید او را برای‌ خویش‌ الگو قرار دهیم‌ تا از آتش‌ استعمار رهایی‌ یابیم‌ و بیایید مرگ‌ با عزت‌ را بر زندگی‌ با ذلت‌ ترجیح‌ دهیم‌.

۴ـ چارلز دیکنز، نویسنده‌ معروف‌ انگلیسی‌:

اگر امام‌ حسین‌ (ع) برای ‌رسیدن‌ به‌ اهداف‌ دنیوی‌ جنگید (چنان‌ چه‌ برخی‌ گویند!)، من‌ نمی‌توانم‌ درک‌ کنم‌ که‌ چرا زنان‌ و کودکان‌ و اطفال‌ را همراه‌ خویش‌ برد؟ در این‌ صورت‌ عقل‌ حکم‌ می‌کند که‌ بگوییم ‌او فقط‌ برای‌ اسلام‌ کشته‌ شد.

 

5ـ توماس‌ کارلیل‌، فیلسوف‌ و مؤرخ‌ انگلیسی‌:

 بزرگ‌ترین‌ درسی‌ که‌می‌توانیم‌ از فاجعه‌ کربلا یاد بگیریم‌ این‌ است‌ که‌ امام‌ حسین‌ (ع) و یارانش‌ ایمان‌ راسخی ‌به‌ پروردگار داشتند و این‌ را با عملشان‌ ثابت‌ کردند. این‌ که‌ در مواجهه‌ حق‌ و باطل‌ برتری ‌کمی‌ ارزشی‌ ندارد و آنچه‌ مرا شگفت‌ زده‌ کرده‌ این‌ است‌ که‌ امام‌ حسین‌ (ع) با یاران‌ اندکش‌ پیروز شد.

 

6ـ ادوارد بروان‌، مستشرق‌ انگلیسی‌:

آیا قلبی‌ وجود دارد که‌ فجایع‌ کربلا را بشنود و اندوهناک‌ نگردد؟ حتی‌ غیر مسلمانان‌ یارای‌ انکار پاکی‌ و طهارت‌ روح‌ بلندی‌ را که‌ این‌ تراژدی‌ را آفرید ندارند.

 

7ـ فردریک‌ جیمس‌:

 فریاد امام‌ حسین‌ (ع) و همه‌ شهیدان‌ این‌ است‌ که‌ سه ‌اصل‌ ثابت‌ در جهان‌ وجود دارد و آن‌ عدالت‌، رحمت‌ و دوستی‌ است‌ که‌ تغییر ناپذیرند (و تأکید می‌کند) هرگاه‌ انسانی‌ برای‌ دفاع‌ از این‌ صفات‌ برخیزد و مردم‌ را به‌ چنگ‌ زدن‌ به‌ آن‌فرا خواند، این‌ مبادی‌ ارزشمند را ثابت‌ و دفاع‌ از این‌ صفات‌ برخیزد و مردم‌ را به‌ چنگ‌ زدن ‌به‌ آن‌ فرا خواند، این‌ مبادی‌ ارزشمند را ثابت‌ و جاودانه‌ کرده‌ است‌.
 

8ـ واشنگتن‌ ایروینگ‌، مورخ‌ مشهور آمریکایی‌:

امام‌ حسین‌ (ع) نجات ‌جانش‌ با سر نهادن‌ بر تصمیم‌ یزید آسوده‌ بود، جز آن‌ که‌ رسالت‌ پیشوایی‌ که‌ منشأ و مسبب‌ انقلاب‌ها و نهضت‌ها در اسلام‌ بود، کوتاه‌ آمدن‌ در برابر یزید نیست‌، بلکه‌ او خویشتن‌ را برای‌ تحمل‌ سختی‌ها و رنج‌ها برای‌ نجات‌ اسلام‌ از چنگال‌ بنی‌ امیه‌ آماده ‌کرده‌ بود. پس‌ روح‌ حسین‌ (ع) جاودانه‌ است‌ در حالی‌ که‌ جسمش‌ بر ریگزارهای‌ عراق‌ قطعه‌ قطعه‌ افتاده‌ بود. ای‌ شجاع‌، ای‌ اسوه‌ شهامت‌ و ای‌ قهرمان‌ یا حسین‌ (ع).

 

9ـ آنتوان‌ بارا، مسیحی‌ مذهب‌:

 اگر حسین‌ (ع) از ما بود در تمام‌ کره‌ خاک ‌پرچم‌ او را می‌افراشتیم‌ و بر تمام‌ زمین‌ منبری‌ برایش‌ می‌گذاردیم‌ و مردم‌ را با نام‌حسین‌(ع) به‌ مسیحیت‌ می‌خواندیم‌.

 

10ـ برسی‌ ساکسون‌، مستشرق‌ انگلیسی‌:

حقیقتاً شجاعت‌ و شهامتی‌که‌ این‌ گروه‌ اندک‌ از خود نشان‌ دادند و به‌ اندازه‌ای‌ بود که‌ همه‌ شنوندگان‌ را بدون‌ اراده‌ به ‌مدح‌ و ستایش‌ وا می‌دارد، این‌ دسته‌ شجاع ‌ و گران‌ قدر عظمتی‌ عالی‌ و جاودانه‌ برای‌ خود کسب‌ کرد که‌ تا ابد زوال ‌ناپذیر است‌.

 

11ـ تاماس‌ توندون‌، هندو و رییس‌ مجلس‌ داخلی‌ هند:

 این‌جانفشانی‌های‌ بزرگ‌ نظیر شهادت‌ امام‌ حسین‌ (ع) موجب‌ ارتقای‌ سطح‌ اندیشه‌ بشر است‌ و سزاوار است‌ که‌ تا ابد یادش‌ جاوید بماند و همواره‌ یادآوری‌ شود.

۱۲ـ محمد زگلول‌ پاشا:

در مراسم‌ عزاداری‌ ایرانیان‌ در تکیه‌ای‌ در مصر گفت‌: امام‌ حسین‌ (ع) با این‌ اقدامش‌ تکلیف‌ دینی‌ و سیاسی‌ اش‌ را انجام‌ داد و امثال‌ این‌ مجالس‌ سوگواری‌ روح‌ مروت‌ و مردانگی‌ را در مردم‌ پرورش‌ می‌دهد و در وجودشان‌ نیروی ‌اراده‌ مبارزه‌ در راه‌ حق‌ و حقیقت‌ را بر می‌انگیزد.

 

13ـ عبد الرحمن‌ شرقاوی‌، نویسنده‌ مصری‌:

 امام‌ حسین‌ (ع) شهید راه ‌دین‌ و آزادی‌ است‌، سزاوار نیست‌ که‌ تنها شیعیان‌ به‌ نام‌ امام‌ حسین‌ (ع) افتخار کنند، بلکه‌واجب‌ است‌ تمام‌ آزاد مردان‌ گیتی‌ به‌ این‌ نام‌ شریف‌ افتخار ورزند.

 

14ـ عبد الحمید جوده‌ سحار، نویسنده‌ مصری‌:

 امام‌ حسین‌ (ع) نمی‌توانست‌ با یزید بیعت‌ کند و به‌ فرمان‌ وی‌ گردن‌ گذارد، زیرا اقدامی‌ شبیه‌ به‌ آن‌ به ‌منزله‌ رخصت‌ بر گناه‌ و تباهی‌، و عزت‌ و قدرت‌ بخشیدن‌ به‌ ارکان‌ ستم‌ و سرکشی‌ و کمک ‌به‌ نظام‌ باطل‌ (یزیدی‌) بود. امام‌ حسین‌ (ع) هرگز به‌ این‌ راضی‌ نمی‌شد؛ گرچه‌ خانواده‌ و فرزندانش‌ اسیر شوند و خود و یارانش‌ کشته‌ گردند.

 

15ـ علامه‌ طنطاوی‌، دانشمند و فیلسوف‌ مصری‌:

 نهضت‌ حسینی‌ شوق ‌شهادت‌ در راه‌ خدا را در آزادگان‌ بر می‌انگیزد و به‌ استقبال‌ مرگ‌ رفتن‌ را برترین‌ امنیت ‌می‌داند تا جایی‌ که‌ آنان‌ در راه‌ قربان‌ گاه‌ بر هم‌ پیشی‌ می‌گیرند.
 
خلاصه‌ آنچه‌ از گزارش‌های‌ فوق‌ به‌ دست‌ می‌آید عبارت‌ است‌ از این‌ که‌:
۱ـ امام‌ حسین‌ (ع) با این‌ دلایل‌ قیام‌ کرد: برای‌ بقا، عظمت‌، عزت‌ اسلام‌ و حاکمیت‌ قرآن‌ و بر اساس‌ مسئولیت‌ امامتی‌ که‌ بر عهده‌ داشت‌ و نگاهبانی‌ از حرمت‌ و آبرو و شرف‌ مردم‌، ایجاد اصلاحات‌ در امت‌، امر به‌ معروف‌ و نهی‌ از منکر، دفاع‌ از مظلومان‌ و براساس‌ مصالح‌ همگانی‌.
۲ـ انقلاب‌ امام‌ حسین‌ (ع) را می‌توان‌ بر اساس‌ اخلاق‌ و مردانگی‌ وصف‌ کرد و اهداف‌ آن‌ را رسیدن‌ به‌ مصالح‌ عمومی‌ و آن‌ جهادی‌ برای‌ از بین‌ بردن‌ رذایل‌ و پستی‌ها و انتشار و بسط‌ فضایل‌ و خوبی‌ها بود.
۳ـ تأثیر آن‌ انقلاب‌، بیداری‌ مردم‌ و تبدیل‌ دینداری‌ ظاهری‌ و قشری‌ به‌ ایمان‌حقیقی‌ و عمیق‌ بود.
۴ـ انسان‌ها درسی‌ از آن‌ مکتب‌ که‌ این‌ مکتب‌ جاودانه‌ عرضه‌ کرد و از توجه‌ و عنایتی‌ که‌ به‌ آزادی‌، عدالت‌، محبت‌ و عشق‌ داشت‌، ارائه‌ شیوه‌ ارزشی‌ در مقابله‌ با دشمن‌ بود. انسان‌ها چگونگی‌ روگردانی‌ از فروتنی‌ در برابر ستم‌ و تسلیم‌ در برابر جبهه‌ها استعمار را آموختند و انگیزه‌ اظهار غیرت‌، شجاعت‌ و جان‌ نثاری‌ را در آنان‌ برانگیخت‌ و مقاومت ‌در سختی‌ها و پایمردی‌ در راه‌ حق‌ را به‌ آنان‌ آموخت‌، در جان‌ها آتش‌ مبارزه‌ بر ضد باطل ‌را شعله‌ ور کرد و حرام‌ بودن‌ سکوت‌ را در مقابل‌ ظلم‌ به‌ آنان‌ آموزش‌ داد. ثابت‌ کرد که‌ حق‌،فضیلت‌، عدالت‌ و ایمان‌ توان‌ و قدرت‌ از بین‌ بردن‌ ظلم‌، کفر، نیرنگ‌ و سرکشی‌ را دارد؛ همان‌ گونه‌ که‌ یاران‌ با اخلاص‌ امام‌ برترین‌ درس‌های‌ ایمان‌ به‌ پروردگار را به‌ مردم ‌آموختند و راه‌ پیروزی‌ را برای‌ ملت‌ها را هموار کردند و اثبات‌ کردند که‌ پیروزی‌ بر خلاف ‌اندک‌ بودن‌ عده‌‌ از آن‌ مؤمنان‌ است‌.
 

    پیوند به :

جایگاه‌ اسوه‌ در زندگی‌ بشر
عزت‌ مندی‌ و عزت‌ مداری‌؛ تعریف، تنویع، کارکردها
مؤلّفه‌ها و پیشینه‌ی عزت مداری
عزت‌ مداری‌ در سیرة‌ معصومین‌
عزت‌ مداری‌ در سیرة‌ امام‌ حسین‌

 

الگو پذیری نخبگان از عزت حسینی

مطالب مرتبط با الگو پذیری نخبگان از عزت حسینی


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۴ مهر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.