گوناگون

نکاتی برای خوراک سبزیجات

مواد لازم :

علاقه قدری

طرز تهیه :

ارزش غذائی سبزیجات :
سبزیجات بسیار مغذی هستند و موادی که در آنها یافت میشود موادی است که بدن انسان لازم دارد:
۱- دارای مواد پروتئینی و مواد معدنی هستند.
۲- مواد نشاسه ای را هم دارا میباشند.
۳- ویتامینهای A,B,C در آنها موجود میباشند.
ولی باید طرز پختن این سبزیجات را در نظر گرفت تا مواد فوق در آنها باقی بمانند
در مورد سبزیجات و طبخ آنها به نکات ذیل توجه کامل داشته باشید :
برای اینکه سبزیها بعد از طبخ سبز یا سفید بمانند و رنگ طبیعی خود را حفظ کنند باید موارد فوق را مورد توجه قرار داهید :
۱- بطور کلی آب را قبل از ریختن سبزی باید جوشانید و سبزی را در آب جوشان ریخت و حرارت تند و یکنواخت بدان داد.
۲- در ظرف سبزی را موقع پختن نباید بست
۳- سبزی تا حدی باید پخته شود که قابل خوردن باشد و زیادتر از این حد طعم و رنگ آن تغییر میکند
۴ – برای سبزیهایی از قبیل نخود سبز که میخواهیم سبز بمانند بنسبت هر یک کیلو گرم نخود یک قاشق مربا خوری جوش شیرین بلافاصله بعد از ریختن نخود در آب بآن اضافه می کنیم , و برای هر نیم کیلو لوبیا سبز دو قاشق مربا خوری جوش شیرین لازم است. و برای هر ۳ کیلو اسفناج یک قاشق مربا خوری جوش شیرین کافیست .
۵ – برای سبزیهائی مانند پیاز ریز , گل کلم , تره فرنگی مارچوبه , کرفس به جوش شیرین احتیاج نیست کافی است بعد از جوش شیرین آمدن آب سبزی را بریزیم و در آنرا باز بگذاریم تا سبزی بپزد و در اواخر طبخ کمی نمک بآن اضافه کنیم .
۶- نمک سبزی بپزد و در اواخر طبخ کمی نمک بآن اضافه کنیم .
۷ – ظرفی که سبزی در آن طبخ میشود باید لعابی و بزرگ و محتوی آب فراوان باشد بطوریکه سبزی ها روی هم انباشته نشوند ( بدیهی است که طبخ این نوع سبزی فقط از لحاظ خوش رنگ ماندن و ظاهر خوب داشتن و استفاده در طبخ تشریفاتی است حال آنکه مزه و طعم سبزی در این مقدار آب از بین میرود ) .
۸ – اگر حفظ رنگ طبیعی سبزی مورد نظر نباشد و بخواهیم سبزی دارای طعم بهتری شود و مواد مغذی آن محفوظ بمانند آن مقدار آب در سبزی بریزیم که بعد از طبخ آب اضافی بجا نماند .
۹ – بطور کلی بعد از ریختن و کشیده شدن آب هر نوع سبزی بنسبت هر یک کیلوگرم سبزی ۵۰ گرم کره باید روی آن گذاشت و سبزی را دوباره روی حرارت ملایم قرار داد تا کره آب شود و به خورد سبزی برود .
طرز پخت آرتیشو : ته آرتیشو را که چوب است میگیریم و آرتیشو را می شوئیم و در ظرف مناسبی آب میریزیم میگذاریم بجوشد بعد مقداری نمک و ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری روغن زیتون در آب جوش میریزیم “ آرتیشو ها را در آب جوش قرار میدهیم و میگذاریم بپزند , هر وقت برگهای آرتیشو بآسانی کنده شدند آرتیشو پخته شده است بعد آنرا در صافی میریزیم تا آب آن گرفته شود . آرتیشو را با آنواع سس مایونز و سس روغن زیتون و سرکه میتوان مصرف نمود .
کدو حلوائی : کدو را پوست کنده چهار گوش چهار گوش و کوچک میبریم , به دو طریق میتوان کدو را طبخ کرد , اول اینکه آنرا در روغن سرخ کرده کمی شکر بآن بزنیم , و یا اینکه به کدو ها کمی نمک و شکر زده و در ظرف ریخته کمی کره روی آن بگذاریم و با حرارت ملایم بگذاریم بپزد بحدی که له نشود و شکل خود را از دست ندهد .
کلم بروکسل یا کلم دگمه ای : این کلم ریز و کوچک است و معمولا دارای شته های ریز است , برای رفع آن باید در ظرف بزرگی آب سرد ریخت و کلمها را در آن قرار داد تا چند ساعت بماند و در این فاصله مرتب آب آنرا باید عوض کرد و لای برگها را باز نمود تا شته ها کاملا خارج شود , بعد مثل سایر سبزی ها آب جوش میاوریم و کلمها را در آب جوش قرار میدهیم و بعد از پخته شدن کمی نمک به آن میزنیم بعد از چند جوش در صافی میریزیم تا آب آن برود .
طرز پخت گل کلم : گل کلم را میتوان درسته و یا خرد کرده طبخ نمود و در هر حال پختن آن نیز مثل سایر سبزیها است و برای آنکه رنگ آن سفید بماند در موقع طبخ در دیگ را باز میگذاریم . در صورتیکه گل کلم را درسته پختیم کره را آب کرده و روی گل کلم میدهیم .
طرز طبخ مارچوبه : مارچوبه را ممکن است درسته پخت و یا بطول ۲ تا ۳ انگشت برید و بعد طبخ کرد . سر مارچوبه معمولا لطیفتر از ته آن است. ممکن است سر آنرا بطول ۳ انگشت برید و به مصرف تزیینات کنار غذا رسانید , در هر حال برای پختن مارچوبه نیز آب جوش می آوریم و مارچوبه را در آب جوش میریزیم و می گذاریم بپزد بعد آنرا در صافی میریزیم آ‘ آن که رفت با کره و انواع سس به مصرف میرسانیم . ( در صورتیکه مارچوبه کمی سفت و ریشه دار باشد باید ورقه روی آنرا تراشید و از مغز نرم آن استفاده کرد .
سیب زمینی : یکی از سبزیجاتی است که از جمله مواد حیاتی شناخته شده و برای هر فردی روزانه اقلا یک سیب زمینی لازم است و چون دارای مواد غذائی بسیار است باید با پوست پخته شود قبل از پختن حتی المقدور سیب زمینی را خرد نکنید و از سیب زمینی پس از پختن بلافاصله باید استفاده کرد در اثر ماندن ویتامین C آن از بین میرود در سیب زمینی نوعی قارچ موجود است که اگر چند ساعت بماند چون در سیب زمینی محیط مساعد است قارچها رشد و نمو می کنند و مواد غذائی آنرا از بین میبرند پس سیب زمینی را نباید پخته نگاهداری کنیم .
گوجه فرنگی : گوجه فرنگی چنانچه میدانیم دارای ویتامین C است ولی باید دقت کرد که از بین نرود . نباید قبل از اینکه میخواهیم بکار ببریم آنرا خرد کنیم زیرا هرچه گوجه فرنگی خرد بماند ویتامین آن از بین میرود.
اسفناج : سبزی ایست بسیار مفید ولی همانطوریکه میدانیم اغلب اشخاص از خوردن آن اجتناب میکنند اسفناج چون جزو سبزیجات سبز است و رنگ آن هم خیلی پر رنگ میباشد از لحاظ ویتامین A بسیار غنی است برای مثال بدنیست که مقدار ویتامین A موجود در یک فنجان اسفناج پخته شرح داده شود.یک فنجان اسفناج پخته شده دارای ۲۱۲۰۰ واحد ویتامین A میباشد در ضمن باید بدانیم که مقدار ویتامین A لازم برای انسان در هر ۲۴ ساعت ۵۰۰۰ واحد است بنابر این از خوردن یک فنجان اسفناج پخته انسان در حدود ۴ برابر اختیاج ویتامین A روزانه خود را صرف کرده است.
ویتامین A در موقع طبخ حساس نمیباشد و از بین نمیرود ولی اسفناج چون دارای ویتامین C هم میباشد این ویتامین در حرارت و هوا از بین میرود و چون این ویتامین در آب قابل حل میباشد اگر مقدار آب زیادی روی غذا هائیکه دارای ویتامین C میباشند بریزیم و پس از پختن سبزی آب آنرا دور بریزیم تمام ویتامین C که در آب حل شده دور ریخته خواهد شد. بنابر این اگر اسفناج را میخواهیم بپزیم باید اسفناج را خوب شسته در دیگ قرار دهیم حرارت را زیاد میکنیم و در دیگ را میگذاریم خود اسفناج بقدر کافی آب برای طبخ پس خواهد داد و پس از آنکه اسفناج باین صورت پخته شد میتوان برای انواع غذا ها بکار برد.
اسفناج خام بسیار لذیذ است و میتوان برای سالاد هم از آن استفاده کرد و در ضمن مواد غذائی آن از بین نخواهد رفت .
سبزی خوردن : شامل نعنا ، ترخان ، پیازچه ، جعفری ، تره ، ریحون سبز ، ریحون بنفش ، تربچه و مرزه .
سبزی معطر : شامل نعناع ، ترخان ، جعفری .
www.ircook.com

نکاتی برای خوراک سبزیجات

persianv

مطالب مرتبط با نکاتي براي خوراک سبزيجات


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۳۰ دی ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.