گوناگون

«حمام روح» ترجمه سید حسن حسینی

«حمام روح» ترجمه سید حسن حسینی

به چاپ سوم رسید

کتاب «حمام روح»‌ گزیده آثار «جبران‌خلیل‌جبران» که ترجمه مرحوم سیدحسن حسینی است به کوشش مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

به نقل از روابط عمومی نشر سوره مهر «حمام روح» ‌گزیده‌ای ا‌ز آثار «جبران خلیل جبران»، (شاعر ،‌نویسنده و نقاش لبنانی) است که در قالب قصه‌ها، ‌اشعار، حکایات و کلمات کوتاه و دیگر قطعات ادبی تنظیم و تمامی این نسخه‌ها از عربی به فارسی ترجمه شده و در موارد لزوم با متون انگلیسی نیز مقایسه و تطبیق داده شده است .

مرحوم سیدحسن حسینی (مترجم) در مقدمه کتاب، جبران خلیل جبران را چنین معرفی می‌کند: در بررسی‌ آثار «جبران خلیل جبران» – به عنوان نویسنده و شاعری ژرف‌نگر- گاه به آراء‌ و عقاید گوناگون و بعضا متناقض برمی‌خوریم.

اما واقعیت این است که روح آثار جبران با تمام ویژگی‌های رمانتیک روزگارش روحی عارفانه و خداجوست و او در پرتو تشعشع این روح گاه کم‌فروغ و گاه پرفروغ است. وی در ادامه آورده است: درجستجوی حقیقت هستی قدم می‌زند. البته جبران گاه در کوران سرماخوردگی‌های فلسفی به لهجه “نیچه”‌ سینه صاف می‌کند،‌اما نباید از نظر دور داشت که او در زیربنای عقاید و آراء خویش هیچ نسبتی با نیچه و اقمار او ندارد و بیشتر به عرفای وحدت وجود می‌ماند.

او که درستایش از پیامبر اسلام (ص) و حضرت مسیح (ع) و نیز تمجید ازمولای متقیان حضرت علی (ع)، از روح خویش مایه می‌گذارد و قدرت را فقط در شق الهی و منزه آن موجه می‌داند، هرگز نمی‌تواند همچون نیچه شیفته کارتون “سوپرمن” ‌باشد و بر قدرت – ازهر سنخ و خاستگاهی- انگشت تایید گذارد.

بر اساس این خبر، آثار گوناگون جبران در زمینه ادبیات و فلسفه عبارت است از : پیامبر، باغ پیامبر،‌ طوفان‌ها، پیشتاز، سرگردان، ارواح شورشی، اشکی و لبخندی، بال‌های شکسته ، خدایان زمین،‌مجنون، عیسی پس انسان ،‌ماسه و کف،‌عروسان مرغزار که تعدادی از این آثار به عربی و تعدادی دیگر به انگلیسی نوشته شده است و مجموعه حاضر برگزیده متنوعی از این کتاب‌هاست.

این کتاب در ۱۵۶ صفحه و با قیمت پشت جلد ۱۵۰۰ تومان در دسترس علاقمندان است.

لینک:

 زنده یاد سید حسن حسینی در آخرین گفت و گو 

 غزلی از قیصر امین‌پور برای سیدحسن حسینی 

«حمام روح» ترجمه سید حسن حسینی

مطالب مرتبط با «حمام روح» ترجمه سید حسن حسینی


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۱۸ دی ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.