گوناگون

پسوریازیس بیماری پوستی ناشناخته

پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است. البته تعداد مبتلایان به این بیماری در کشورهای مختلف متفاوت بوده و چیزی میان ۲ تا ۳ درصد افراد به این بیماری مبتلا می‌شوند. در ایران آمار دقیقی در مورد این بیماری وجود ندارد، اما تخمین زده می‌شود به طور متوسط ۲ درصد جمعیت به این بیماری مبتلا باشند.

دکتر پرویز طوسی ، متخصص پوست و مو در این‌باره به «جام‌جم» می‌گوید: پسوریازیس بیماری التهابی مزمن پوست است. این بیماری با لکه‌های قرمز رنگی که پوسته‌های سفید نقره‌ای رنگ روی آن ظاهر می‌شود، مشخص خواهد شد. قسمت‌های شایعی از بدن که این بیماری در آنها نمود پیدا می‌کند، سر آرنج‌ها و سر زانوها هستند. البته نباید فراموش کرد این بیماری و علائم آن می‌تواند در هر قسمتی از پوست ظاهر شود.

علائم بیماری
وی در مورد علائم این بیماری می‌گوید: بیماری با لکه‌های قرمز و پوسته‌های سفید نقره‌ای روی پوست، خود را نشان می‌دهد. اما گاهی و به ندرت ممکن است با دانه‌های چرکی و با ظاهری متفاوت نیز بروز کند. در موارد خاصی هم ممکن است بیماری شدید شده و سرتاسر پوست بدن را قرمز کرده و پوسته‌ریزی ایجاد شود. این بیماری در ناخن‌ها هم ممکن است علائمی داشته باشد؛ مواردی مانند فرورفتگی‌های روی ناخن، جدا شدن صفحه ناخن از بستر آن یا لکه‌های روغنی شکلی در زیر ناخن.

دکتر طوسی با اشاره به این نکته که بیماری سیری مزمن دارد و ممکن است گاهی شرایط بهتر یا بدتر شود، می‌افزاید: عواملی ممکن است این بیماری را تشدید کنند. استرس‌های روحی و مصرف داروهایی خاص از جمله مواردی است که در تشدید بیماری موثر خواهند بود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ذکر این نکته که علت اصلی بیماری هنوز مشخص نیست، توضیح می‌دهد: با این‌که دلیل اصلی بروز بیماری مشخص نیست، اما مطالعات نشان داده عوامل ارثی در ایجاد این بیماری دخیل است. علاوه بر این موارد، اشکالاتی که در سیستم ایمنی بدن وجود دارد نیز ممکن است باعث بروز بیماری باشد.

وی یادآور می‌شود: با این‌که این بیماری به طور معمول از دهه دوم زندگی شروع می‌شود، اما ممکن است در شیرخوارگی هم بروز کرده یا در سنین کهنسالی نیز ایجاد شود.

این پزشک متخصص با بیان این‌که بیماری پسوریازیس مسری نیست، به مردم یادآوری می‌کند: با این‌که مصرف سیگار می‌تواند در تشدید این بیماری موثر باشد، اما تا کنون رژیم غذایی خاصی برای این بیماری توصیه نشده است. البته بیماری پسوریازیس گاهی با سایر بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی، دیابت و… نیز ممکن است ارتباط داشته باشد. تورم مفاصل از دیگر بیماری‌های مرتبط با پسوریازیس است؛ به گونه‌ای که شاید بتوانیم بگوییم تا‌۳۰‌درصد بیماران ممکن است دچار تورم مفصل هم بشوند.

دکتر طوسی با بیان این نکته که پوسته‌های روی سر تنها در این بیماری ظاهر نشده و گاهی سایر بیماری‌ها مانند نوعی اگزما نیز ممکن است باعث بروز این پوسته‌ها شود، تاکید می‌کند که این بیماری به طور معمول تاثیری در ریزش مو ندارد.

درمان یا کنترل بیماری
وی با ذکر این نکته که این بیماری قابلیت کنترل دارد، خاطرنشان می‌کند: این بیماری درمان سریع ندارد اما با استفاده از داروهای مختلف می‌توانیم آن را کنترل کنیم. آفتاب نیز برای مبتلایان به این بیماری بسیار مفید است. به همین دلیل ممکن است آنها در تابستان شرایط بهتر و زندگی مطلوب‌تری داشته و در زمستان علائم شدیدتری را تجربه کنند.

دکتر طوسی تاکید می‌کند: درمان و کنترل این بیماری نکات مهمی دارد که اگر به هر دلیل پزشک آنها را نادیده بگیرد، ممکن است با تجویز داروهایی حتی موجب تشدید بیماری شود. به همین دلیل وی باز هم تاکید می‌کند کسانی که با چنین علائمی روبه‌رو می‌شوند، باید مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو، روند درمان را با دقت و بر اساس دستورات پزشک معالج پیگیری کنند.

مطالب مرتبط با پسوريازيس بيماري پوستي ناشناخته


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , ,
  • نوشته: user
  • تاریخ: ۲۳ آذر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.