گوناگون

مرگ ار مقدر است ندارم شکایتی

مرگ ار مقدر است ندارم شکایتی

اظهارنظر شاعران انقلاب درباره محمود شاهرخی

مرگ ار مقدر است ندارم شکایتیخبرگزاری فارس: علی‌رضا قزوه، محمدرضا ترکی، حسین اسرافیلی و پرویز بیگی حبیب‌آبادی درباره مرحوم محمود شاهرخی اظهار نظر کردند.
 
به گزارش خبرنگار فارس، پس از درگذشت محمود شاهرخی شاعر انقلاب، که صبح یکشنبه در سن ۸۲ سالگی در بیمارستان عرفان از دنیا رفت، برخی از شاعران به اظهار نظر درباره شخصیت و آثار وی پرداختند.
 

اسرافیلی: تخصص شاهرخی در شعر عرفانی و معرفتی بود

حسین اسرافیلی با بیان اینکه تخصص مرحوم شاهرخی در زمینه شعر عرفانی و معرفتی بود، عنوان کرد: ایشان سال‌ها پاسخگوی مشکلات معرفتی من و هم‌نسلان من بودند و همه ما به نحوی پرورش‌یافتگان مکتب او هستیم.
اسرافیلی، شاعر و منتقد به خبرنگار فارس گفت: مرحوم شاهرخی چیزی قریب به ۱۸ سال در حوزه‌های علمیه نجف و قم تحصیل کرده بودند و همین تحصیلات منظم دینی به ذهن و زبان او تشخص و اعتبار بخشیده بود.
وی با بیان اینکه زنده‌یاد شاهرخی روحی آزاده بود که در این تنگنای دنیا احساس آزردگی می‌کرد، یادآور شد: ایشان جریان شعر انقلاب را متأثر از خودشان کردند و چه از طریق شعرهایشان و چه از طریق شاگردانشان نحله‌ای آیینی مذهبی در شعر انقلاب ایجاد کردند و این مفاهیم را با یکدیگر پیوند زدند.
وی با اشاره به تأثیر کلاس‌های حافظ مرحوم شاهرخی بر شاعران نسل جوان اوایل انقلاب، توضیح داد: این کلاس‌ها که به صورت منظم در حوزه اندیشه و هنر آن روزها یا همین حوزه هنری فعلی برگزار می‌شد، ذهن و ضمیر جوان‌ها را برای دریافت و پذیرش مکتب عرفانی ادبیات فارسی مهیا می‌کرد.
مرحوم شاهرخی چیزی قریب به ۱۸ سال در حوزه‌های علمیه نجف و قم تحصیل کرده بودند و همین تحصیلات منظم دینی به ذهن و زبان او تشخص و اعتبار بخشیده بوداسرافیلی با تأکید بر سیر و سلوک شخصی مرحوم شاهرخی خاطرنشان کرد: به واسطه همان سیر و سلوک و رفتار متشرعانه بود که امروز آثار ایشان چه آثار منظوم و چه آثار منثورشان مالامال از حقایق ناب اسلامی و مذهبی است.
حسین اسرافیلی با بیان این‌که مرحوم شاهرخی ید طولایی در شرح موارد عرفانی و معرفت‌شناسی داشتند، گفت: بیش از شعر شاهرخی، تواضع ایشان اهمیت داشت.
عضو شورای سیاستگذاری جشنواره شعر فجر، مثنوی شاهرخی را به سبک و سیاق استاد عمان توصیف کرد و گفت: توانایی ایشان در مفاهیم عرفانی و دینی و معرفت‌شناسی بسیار بود.
اسرافیلی به سوابق مدیریتی شاهرخی در گروه شعر و ترانه تلویزیون اشاره کرد و گفت: ایشان شعرهای زیادی در موضوعات ارزشی و دینی سرودند و مطالب زیادی درباره نقد نوشتند که سال‌های سال در برنامه‌هایی با عنوان “تا سر منزل خورشید ” از رادیو پخش شد.
وی با بیان اینکه زبان و قلم شاهرخی شیوا بود، اظهار داشت: با توجه به انس ایشان با شعر گذشته و الفت ایشان با مفاهیم دینی این دو جنبه شاخص در شعرهای شاهرخی به چشم می‌خورد؛ چه در شعرهای دینی و آیینی و چه در شعرهای ارزشی ایشان درباره امام و شهدا.
 

قزوه: محمود شاهرخی در روزهای سخت، انقلاب را فراموش نکرد

مرگ ار مقدر است ندارم شکایتیعلیرضا قزوه، شاعر و مدیر مرکز تحقیقات زبان فارسی دهلی‌نو، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره مرحوم محمود شاهرخی گفت: شاهرخی از چهره‌های ماندگار شعر ماست که نامش با نام دوستان دیرینش استادان ارجمند مشفق کاشانی و حمید سبزواری گره خورده است و این اساتید به همراه استاد مهرداد اوستا از معلمان راستین شاعران نسل انقلاب به حساب می‌آیند.
وی افزود: همین بزرگواران بودند که شعر انقلاب را پایه‌ریزی کردند و تا امروز هم به طور جدی و با قدمی استوار در مواضع برحق دفاع از انقلاب ایستاده‌اند و آثارشان نیز شهادت می‌دهد که آنها در روزهای دشوار و سخت انقلاب و امام و مردم را فراموش نکرده‌اند.
قزوه تأکید کرد: شاهرخی را باید از باسوادترین و متواضع‌ترین شاعران انقلاب دانست.
وی گفت: نام دیوان شاهرخی “از غبار کاروان ” خود دلیل روحیه و منش خاکسارانه اوست؛ علاوه بر این وی از چهره‌های تحصیل کرده در حوزه‌های علمیه ایران و نجف بود و علاوه بر ادبیات عرب در عرفان نیز چهره‌ای صاحب نام بود.
قزوه اضافه کرد: عاطفه و زلالی این شاعر به حدی بود که هرگاه شعری برای کربلا و حضرت سیدالشهدا(ع) خوانده می‌شد بی‌اختیار می‌گریست و من خودم بارها شاهد این زلالی وی بوده‌ام.
این شاعر انقلاب و دفاع مقدس، در پایان یادآور شد: او عمر با برکتی نیز داشت و شعرهایش بخشی از نمونه‌های وزین ادبیات انقلاب اسلامی است. روحش شاد باد.
 

ترکی: شاهرخی در کنار اوستا از بزرگان شعر انقلاب است

محمدرضا ترکی، شاعر و استاد دانشگاه تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، درباره شعر و شخصیت مرحوم محمود شاهرخی، گفت: اهمیت شعر ایشان به نگاه عرفانی ایشان است.
وی گفت: مرحوم شاهرخی تسلط خوبی به متون عرفانی داشت و به همین دلیل شعرش سبقه عرفانی دارد و نگاهش عرفانی است.
استاد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران تصریح کرد: مرحوم شاهرخی به ادبیات گذشته، هم در نظم و هم در نثر تسلط داشت.
شاهرخی را باید از باسوادترین و متواضع‌ترین شاعران انقلاب دانست.ترکی اضافه کرد: ایشان علاوه بر شعر، نثر خوبی هم داشت و اتفاقا نثرش هم عرفانی بود.
وی با بیان اینکه مرحوم شاهرخی حافظه بسیار خوبی داشت، گفت: ایشان هم در علوم قدیمه به خاطر تحصیل در حوزه مهارت داشت و هم متون ادبیات را به صورت جدی و با استادی تمام مطالعه کرده بود.
ترکی با بیان اینکه مرحوم شاهرخی ارادت ویژه‌ای به ائمه اطهار داشت، اظهار کرد: وقتی قسمتی از نهج البلاغه را از حفظ می‌خواند اشک در چشمانش جمع می‌شد.
وی درباره شعرهای انقلابی شاهرخی بیان داشت: ایشان از استادان پیشکسوت شعر انقلاب در کنار بزرگانی چون مرحوم اوستا و استاد مشفق هستند و دیگران فراوان از شعر و اخلاق ایشان آموختند.
محمدرضا ترکی خاطرنشان کرد: عمده کسانی که به نحوی با ایشان همراه بودند ارادت خاصی نسبت به مرحوم شاهرخی داشتند و فقدان ایشان برای اهالی ادبیات و عرفان ناراحت کننده است.
 

بیگی حبیب‌آبادی: نگاه شاهرخی به زندگی عاشقانه و عارفانه بود

مرگ ار مقدر است ندارم شکایتیهمچنین پرویز بیگی حبیب‌آبادی، شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: استاد محمود شاهرخی از سال ۵۸ در حوزه هنری حافظ تدریس می کردند و ما آن زمان جوان بودیم و در این جلسات حضور داشتیم ایشان تسلط کاملی در بحث های عرفانی و زبان و ادبیات فارسی داشتند و هر زمانی که ما اشکالاتی درباره بیت های حافظ، مولوی و سعدی داشتیم با همان اشراف کامل ما را راهنمایی می کردند.
وی افزود: استاد شاهرخی با توجه به اینکه ۱۸ سال از تحصیلات خود را در نجف اشرف گذرانده بودند شناخت زیادی از ادبیات عرفانی داشتند و از طرف دیگر این آشنایی موجب شده بود باورهای دینی در آثار ایشان موج بزند.
بیگی حبیب آبادی در ادامه تصریح کرد: باورهایی آیینی و ادبیات دو جز تفکیک ناپذیر فرهنگ ما به شمار می رودو از قرن چهارم به این سو شعر با باورهای مذهبی آمیختگی دارد و تلمیحات دینی فراوانی که هست دال بر این موضوع است که ادبیات ما مشحون و لبریز از همین باورهاست و این باورها و مباحث عرفانی در آثار استاد شاهرخی نیز موج می زد و این نشانه احاطه ایشان به ادبیات و متون دینی است.
این شاعر سپس با اشاره به شرح کتاب مشارق الانوار قیروانی توسط زنده یاد شاهرخی اظهار داشت: این کتاب در موضوع عرفان است که شرح استاد از آن نشان دهنده توانایی ایشان در حوزه عرفان است.
وی سپس با اشاره به منش اخلاقی زنده یاد شاهرخی خاطرنشان کرد: استاد شاهرخی در منش و روش انسان بزرگواری بود و در حرکات، سکنات، رفتار و پندار انسان ممتازی بود و ما در طول سی سال آشنایی با ایشان جز صحت کلام و منش اخلاقی والا چیزی از او مشاهده نکردیم.
بیگی حبیب آبادی در پایان گفت: ایشان همچنین نگاه عاشقانه و عارفانه به زندگی داشتند و در همین اواخر عمر هم ساده زیستی اختیار کرده بودند که این مساله نشان دهنده خمیر بسیار روشن و پاکی ذاتی ایشان است.
 
مطالب مرتبط :
ایستاده با قلم
مرغ آه
چون لاله جگر خونم از داغ شقایق ها
مصاحبه با استاد محمود شاهرخی

خبرگزاری فارس
تنظیم:بخش ابیات تبیان

مرگ ار مقدر است ندارم شکایتی

مطالب مرتبط با مرگ ار مقدر است ندارم شکایتی


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۹ آذر ۱۳۸۹
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.