گوناگون

اثرات تغذیه ناکافی و نامناسب براعصاب و روان

اثرات متقابل جسم بر روان یکدیگر امری است که امروزه به طور کامل به اثبات رسیده است و اگر ادعا کنیم عواملی که بر سلامت روان نیز اثرات مهم و قابل توجهی دارند، سخنی به گزاف نگفته ایم تغذیه یکی از مهم ترین عوامل موثر بر سلامت جسم است و به همان نسبت نیز در سلامت اعصاب و روان اثرات قابل توجهی دارد.
تغذیه ناکافی و نامناسب می تواند اثرات نامطلوبی بر اعصاب و روان انسان به جا گذارد و حتی موجب افسردگی شدید و اختلالات عصبی جدی شود. از طرف دیگر، اعصاب و روان نیز اثرات بسیار مهم و قابل توجهی بر تغذیه انسان دارد و عوارض عصبی و روانی می تواند موجب اختلالات تغذیه ای شده و به سلامت انسان لطمات فراوانی وارد می سازد. اینک اثرات متقابل تغذیه و اعصاب و روان به طور خلاصه بررسی می شود.مروری داریم بر فاکتورهای غذایی که بر سلامت اعصاب و روان تاثیر می گذارد و در این ارتباط، عوارض عصبی ناشی از کمبود این عوامل و منابع غذایی آن ها مورد بررسی قرار می گیرند.

کربوهیدرات ها یا مواد قندی-نشاسته ای
سلول های عصبی انرژی مورد نیاز خود را صرفا از گلوکز تامین می کنند. گلوکز فرم ساده کربوهیدرات ها است که قابل جذب در دستگاه گوارش می باشد. مواد قندی-نشاسته ای برای این که جذب شوند باید به فرم قند ساده یعنی گلوکز تبدیل شوند. حال چنانچه در برنامه غذایی روزانه کمبود کربوهیدرات وجود داشته باشد انرژی به مقدار کافی به سلول های عصبی نمی رسد، درنتیجه سلول های عصبی دچار کمبود انرژی شده و نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند که این امر موجب بروز ناراحتی های عصبی خواهد شد. همچنین محدودیت شدید کربوهیدرات به مدت طولانی، باعث پایین آمدن قند خون می شود که به این حالت، هیپوگلسیمی می گویند و عوارض آن عبارت است از:
خستگی ، بی حالی، بی حوصلگی، اضطراب، کاهش قدرت یادگیری و سایر عوارض عصبی، به طور کلی کمبود شدید کالری در برنامه غذایی روزانه موجب اختلالات فراوانی می شوند از جمله: لاغری، ضعف و سستی، کم تحرکی، خستگی و کاهش کارایی به خصوص در کودکان کمبود کالری موجب بروز عوارض جدی تری از قبیل تحریک پذیری، گریه زیاد، ناآرامی و بی قراری می شود.


اثرات تغذیه ناکافی و نامناسب براعصاب و روان

persianv

مطالب مرتبط با اثرات تغذیه ناكافی و نامناسب براعصاب و روان


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۱۰ بهمن ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.