گوناگون

هشدار تابناک درباره مصرف برق این هفتهارسال برای دوستانخبرنامه دانشجویان ایران:در حالی حدود سه سال از خاموشی های گسترده سال ۸۷ که محصول خشک سالی شدید و در نتیجه کم آبی و کاهش حجم آب مخازن سدهای کشور بود، می گذرد که در روزهای تابستان امسال نیز خبرهایی از بروز خاموشی های گسترده ـ البته این بار به دلیل عدم گازرسانی مناسب به نیروگاه های فعال کشور ـ به گوش می رسد.

به گزارش «تابناک»، هفته گذشته یکی از بحرانی ترین هفته های صنعت برق کشور از نظر میزان گاز تحویلی به نیروگاه ها بود که سبب بروز برخی خاموشی ها در شهرهایی مانند قم شد که البته دلیل آن خروج نیروگاه قم از مدار تولید بوده است.

 بر اساس بررسی های به عمل آمده از سوی «تابناک»، میزان گاز تحویل شده به نیروگاه ها در هفته گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به کمتر از نصف رسیده و در حالی که در دهه پایانی خردادماه گرمای هوا به بیشترین میزان خود نزدیک می شود روند تحویل گاز به نیروگاه های تولید برق، بدتر شده است.

 این در حالی است که به دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها میزان مصرف برق در روزهای اخیر در مقایسه با روزهای گرم مدت مشابه سال گذشته کمتر بوده و علاوه بر این در حال حاضر حدود چهار هزار مگاوات ذخیره تولید نیز در نیروگاه های کشور وجود دارد.

با این همه، قطع گاز رسانی به نیروگاه های اصلی کشور همانند نیروگاه قم، عسلویه، آبادان و خرمشهر علاوه بر بروز خاموشی های مقطعی، امکان ایجاد یک خاموشی گسترده در سطح شبکه سراسری کشور همانند آنچه در فروردین سال ۸۲ اتفاق افتاد را نیز می تواند فراهم نماید.

همچنین بر اساس استعلام «تابناک» از شرکت «توانیر»، آمارهای این شرکت نشان دهنده آن است که سطح ذخایر سوخت مایع نیروگاه های کشور در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۵ درصد کاهش یافته و میزان ذخیره سوخت مایع در دوم تیرماه امسال به اندازه ذخیره روز دوم دی ماه سال گذشته بوده و این در حالی است که در روزهای سرد سال به دلیل سرمای گسترده و عدم امکان ارائه گاز به نیروگاه ها و استفاده از سوخت مایع، مصرف مازوت و گازوئیل به عنوان سوخت جایگزین به بیشترین میزان ممکن می رسد.

از سویی اعلام دلایلی چون بدهی چند صد میلیارد تومانی صنعت برق کشور به شرکت ملی گاز و یا قطع ورود گاز ترکمنستان در روزهای گذشته و یا انجام تعمیرات دوره ای تاسیسات گاز، هیچ کدام نمی تواند توجیه مناسبی برای قطع گاز نیروگاه ها و اعمال خاموشی در شهرهای کشور که این روزها با گرمای شدیدی نیز مواجه هستند، باشد.

 بدیهی است هم وطنان ایرانی انتظار دارند کسانی که عهده دار مسئولیت هایی در این سطح هستند با تعامل و گفتگو و یافتن راهکارهای مناسب مانع از اختلال در فرایند خدمت رسانی شوند.

و… نکته پایانی اینکه، فارغ از اینکه ریشه مشکلات کجاست این مساله مهم است که قطع برق در این روزهای گرم سال را هیچ کس برنمی تابد و مسئولین کشوری به جای تمرکز بر مسایلی که سودی ندارند، حداقل بایستی به فکر تامین اسباب آسایش مردم باشند.

مطالب مرتبط با هشدار تابناک درباره مصرف برق این هفته


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۵ بهمن ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.