گوناگون

هنرورزی در مدرسه زندگی

تاریخ انتشار یکشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۰
تعداد مشاهده : ۲۹ارسال برای دوستانزندگی، نیازمند هنرورزی است و همان‏گونه که هنرمند باید ماهر باشد تا هم موضوع هنر خود را خوب درک کند و هم در بیان اهداف هنری‏اش به دیگران، زبده و توانمند باشد، انسان در مقابل زندگی خود نیز باید چنین باشد. او باید به‏طور دقیق فلسفه‏ حیات و زندگی خود را بداند و در این گذر، به شیوه‏ استدلالی و منطقی، از ساختار زیستی خویش آگاه باشد.

آموزش مهارت‏های زندگی

در چرخه‏ تقویت مهارت‏های زندگی، باید باانگیزه عمل کرد، عشق ورزید و سپاس‏گزار بود و هرگز نباید استعدادهای خود را با دیگران مقایسه نمود زیرا انسان‏ها، معادن متفاوتی هستند و همگی ارزشمندند انسان‏ها باید با اعتماد به نفس، برای ارزش‏های خود احترام قائل شده و بیشترین استفاده را از آن بنمایند و از اینکه استعدادهای خود را شناسایی کرده و در راستای آنها حرکت می‏کنند، رضایت خاطر داشته باشند. همه باید بدانند که در آرزو و حسرت دیگران بودن، نه تنها مشکلی را حل نمی‏کند، بلکه استعدادهای موجود در فرد را نیز از بین می‏برد. البته این موضوع به معنی عدم استفاده از استعدادهای دیگران در قالب تجربیات آنان نیست. با هم بودن، همفکری، مشاوره، همکاری، تعاون، تعامل و تبادل آموخته‏ها و بسیاری از گرایشات گروهی و اجتماعی، از جمله ضوابط تسریع در پیشرفت امور می‏باشد.

با هم بودن، همفکری، مشاوره، همکاری، تعاون، تعامل و تبادل آموخته‏ها و بسیاری از گرایشات گروهی و اجتماعی، از جمله ضوابط تسریع در پیشرفت امور می‏باشد.

کامیابی در زندگی

برای کامیابی در زندگی، عوامل زیر موثر است:

- شناخت اهداف و فلسفه‏ زندگی

- استوار ساختن مبانی زندگی با نگرش زیبایی شناختی

- اقدام به یادگیری و بهره بردن از آموزه‏های دیگران

- داشتن اعتماد به نفس و تکیه بر استعدادها و توانایی‏های شخصی همراه با پشتکار

- خوش‏بینی در مقابل تهدیدات و تبدیل آنها به فرصت‏های جدید زندگی

- شناخت نقاط ضعف و قوت فردی
انسان موفق

«ایلین مالیگن»، یکی از مربیان آموزش زندگی، در این رابطه می‏گوید: “آموزش مهارتهای زندگی”، نه یک شیوه‏ درمانی، بلکه شیوه‏ عملی و مبتنی بر اهداف است. در این شیوه ما به جای پرداختن به ریشه‏های مشکلات موجود در زندگی، سعی می‏کنیم به راه‏حل‏های آنها بیندیشیم.» در حقیقت، آموزش زندگی را با ارائه‏ راه‏حل‏های نوین و موثر فرد برای مقابله با مشکلات فرا می‏خواند و در نهایت می‏آموزد که هر فرد، چگونه آموزگار زندگی خود باشد.

همه‏ ما انسان‏ها در زندگی، با مسائل و مشکلاتی مواجه هستیم؛ مسائلی که گاه به دلیل دامنه، وسعت و شدت آنها، به نظر پیچیده و غیرقابل حل می‏نمایند. باید بدانیم که همه‏ مشکلات با رعایت یک اصل مهم، به راحتی از بین خواهند رفت و آن اصل، چیزی نیست جز تعیین «باید‏ها و نباید‏ها».
در آموزش مهارت‏های زندگی باید به عوامل موثر زیر توجه شود

- بیان اهداف: اهداف باید در قالب جملات مثبت بیان شود، بنابراین ضمن نگاه ویژه به امور، همواره باید کارهایی که می‏خواهیم انجام دهیم و همچنین اهداف باید با شفافیت کامل بیان شود. در واقع اهداف باید مثبت‏نگر و مبتنی بر عملیات باشد. اهداف نباید یک سویه برای دیگران تصمیم‏سازی نماید زیرا دیگران، حق خواهند داشت با آن مخالفت نمایند پس در این صورت، نه تنها مشکلی حل نمی‏شود، بلکه مشکلات دیگری نیز به‏وجود می‏آید.

- توانایی‏های فردی: اندیشیدن به توانایی‏ها، موجب ایجاد انگیزه و انرژی گردیده و پیش‏برد اهداف را تسریع بخشیده و غلبه بر مشکلات و موانع را آسان می‏سازد. خصوصیات فردی مانند صبور بودن، پذیرش دیدگاه‏ها و نقطه نظرات دیگران و یا مسوولیت‏پذیری در انجام کارها، از اهمیت فوق‏العاده‏ای برخوردارند.

باید بدانیم که همه‏ مشکلات با رعایت یک اصل مهم، به راحتی از بین خواهند رفت و آن اصل، چیزی نیست جز تعیین «باید‏ها و نباید‏ها».

- تضادهای درونی: از عواملی که موجب ناراحتی، آشفتگی و پریشانی می‏گردد، نباید عبور کرد بلکه باید آنها را به زبان آورده و در مورد آنها سخن گفت اما باید دقت کرد که این مسائل، جنبه‏ شخصی داشته و دیگران را به میان نکشد چون در این صورت، خود مانعی در برابر حل مشکلات خواهد شد. تضادهای درونی در صورت انباشته شدن در درون انسان، به صورت عقده‏‏های درونی در آمده و پرورش می‏یابد و سدی در راه رسیدن به اهداف می‏گردد بنابراین لازم است که نسبت به تضاد با دیگران نیز با خوش‏بینی برخورد نموده و رویکرد سازش منطقی را به جای جدل و خودخواهی برگزینید.

- مهارت‏های پرورشی: مهارت‏هایی هستند که می‏توانیم آنها را پرورش داده و کیفیت‏شان را بهبود بخشیم بنابراین به مهارت‏هایی بیندیشید که شما را در رسیدن به هدف یاری می‏رسانند.

- دستاوردها: اقدامات مثبت و عملکردهای مفید خود را فراموش نکنید زیرا آنها، دستاوردهای عملیات رفتاری هستند که نیازمند یادگیری و توجه می‏باشند. اهمیت ندادن به آنها، ارزش‏های‏شان را می‏کاهد و انگیزه‏ تکرار یا عمل مشابه را نیز کاهش می‏دهد پشتکار در حل مشکلات قبلی و گره‏گشایی از پیچیدگی زندگی، حاصل تلاش و کوشش شخصی شماست.
شمعدانی

عوامل پنج‏ گانه‏ ذکر شده، شخصیت شما را متکی به نفس ساخته و اتکاء به خویشتن را در وجودتان می‏افزاید و شما را آماده‏ مقابله با مشکلات زندگی می‏سازد.

آشنایی و آگاهی دیگران از چهارچوب‏های ذهنی شما، مشکلات‏تان را در آینده کاهش خواهد داد. همیشه حریم خود را حفظ کنید، آرزوهای‏تان را به دیگران تحمیل نکرده و سعی در تغییر اهداف و آرزوهای دیگران نداشته باشید. در حل مشکلات خود، همواره آماده پذیرش تبعات و پیامدهای آن باشید در حل مشکلات بزرگ خود، تلاش کنید تا آنها را به مشکلات کوچک تجزیه کنید تا زمانی که از مشکلات خود رنج می‏برید، قادر به حل مشکلات دیگران نخواهید بود. باید هر چه زودتر با تلاش و کوشش، بر مشکلات خود قائق آیید تا آماده‏ی کمک به دیگران شوید.
نتیجه

آموزش مهارت‏های زندگی، به معنی برخورداری از توانایی‏های لازم در حل مشکلات و جلوگیری از تبدیل شدن آنها به بحران‏های فرسایشی می‏باشد. مهارت‏های زندگی، از طریق آموزش و تجربه قابل استفاده می‏باشد و فرآیندی ا‏ست که موجب ثبات در شخصیت و عمق در هویت گردیده، توسعه‏ فرهنگ فردی را سامان می‏بخشد و موجب رضایت و مقبولیت و موفقیت در زندگی می‏شود.

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان

مطالب مرتبط با هنرورزی در مدرسه زندگی


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۴ بهمن ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.