گوناگون

محققان آمریکا و ایران ، یک نقص ژنتیکی نادر را که محرک بیماری زودرس قلبی در بین متجاوز از ‪ ۲۵‬عضو یک خانواده ایرانی را ، شناسایی کرده‌اند.

 یک مطالعه علمی که روز پنجشنبه انتشار یافت ، نشان می‌دهد که دانشمندان آمریکا و ایران یک نقص ژنتیکی نادر را که محرک بیماری زودرس قلبی در بین متجاوز از ‪ ۲۵‬عضو یک خانواده بزرگ ایرانی شده بود ، شناسایی کرده‌اند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل ازخبرگزاری فرانسه  ،  براساس مطالعه انجام شده که در شماره دوم مارس مجله ساینس چاپ شد ، این اختلال ژنتیکی موجب افزایش فشار خون ، بالا رفتن سطح کلسترول مضر و قند شده و ‪ ۲۳‬نفر از اعضای خانواده‌ای را که میانگین سن آنان ‪ ۵۲‬سال بود کشته است.
بگفته ” ریچارد لیفتون ” رییس این گروه تحقیقاتی از دانشکده پزشکی دانشگاه یال ، پزشکان تهران از مدتها پیش از مبارزه غمبار این خانواده با ابتلای زود هنگام به بیماری کرونری شریانی قلب خبر داشتند.

وی اظهار داشت :” مطالعات ما مشخص‌ کننده تنها یک دگرگونی ناگهانی ژنتیکی است که تاثیر بسزایی بر بسیاری از عوامل خطر متابولیسمی برای بیماری کرونری شریانی قلب دارد.”
گروه علمی دانشگاه یال با همکاری دانشمندان دانشگاه فنی امیر کبیر ، دانشگاه آزاد و دانشگاه رفاه اجتماعی و علوم توانبخشی بررسی دقیق این عیب ژنتیکی را انجام دادند.
بیماری کرونری شریانی قلب یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر در سطح جهان است و کشف این عیب ژنتیکی پاسخگوی تمام اشکال این بیماری نیست.
لیفتوان افزود : ولی چه بسا درک ماهیت ملکولی این عیب منفرد ژنتیکی به عنوان منشاء شکل خانوادگی چنین بیماری پیچیده ، سرنخ‌های ارزشمندی در مورد اشکال دیگر بیماری قلبی ارائه دهد.

pezeshk . us

مطالب مرتبط با محققان آمريكا و ايران ، يك نقص ژنتيكي نادر را كه محرك بيماري زودرس قلبي در بين متجاوز از ‪ ۲۵‬عضو يك خانواده ايراني را ، شناسايي كرده‌اند.


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۴ بهمن ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.