گوناگون

آقایان نیز یائسه می شوند

تاریخ انتشار یکشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۰
تعداد مشاهده : ۵۱ارسال برای دوستانتاکنون شنیده بودیم که خانم ها در اثر افزایش سن و تغییرات هورمونی دچار یائسه می شوند اما آیا آقایان نیز یائسه می شوند؟

مدتی است که احساس می‌کنید میل جنسی‌تان کاهش یافته،قدرت استخوان‌ها و حجم عضلات‌‌تان کم شده،دچار اضافه وزن و بی‌خوابی و افسردگی شده‌اید و…
اینها می‌تواند نشانه‌های آندروپوز یا یائسگی مردانه باشد.ولی نگران نباشید.برای یائسگی مردانه نیز راه‌حل‌هایی وجود دارد تا مانند یائسگی زنانه،عوارض آن را کاهش دهید.

از جمله عوامل بروز یائسگی مردانه:
افزایش سن و کاهش میزان هورمون تستوسترون در بدن است که در عین حال بر سلامت جسم و روان فرد اثر می‌گذارد و عوارض آن از ۵۰ سالگی به بعد نمایان می‌شود.بررسی‌ها نشان داده است. ۷ درصد مردان ۱۰ تا ۶۰ سال، ۲۲ درصد مردان ۶۰ تا ۸۰ سال و ۳۶ درصد مردان ۸۰ تا ۱۰۰ سال دچار کمبود تستوسترون هستند…
در مردان غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز وظیفه کنترل ترشح تستوسترون را بر عهده دارند. ترشح هورمون GnRH توسط هیپوتالاموس به هیپوفیز کمک می‌کند تا هورمونی موسوم به LH را ترشح کند که بر سلول‌های خاص بیضه (سلول‌های لیدیگ) تاثیر می‌گذارد.نشانه‌های کاهش تستوسترون در مردان چندان قابل تشخیص نیست چون مکانیسم‌های کمکی نظیر تولید هورمون‌های آندروژن توسط غدد فوق‌کلیوی بر آن تاثیر می‌گذارد.وقتی میزان ترشح تستوسترون کاهش می‌یابد،بدن مقداری از هورمون پیش‌ساز تستوسترون را تبدیل به تستوسترون می‌کند اما از نشانه‌های کاهش تستوسترون در بدن می‌توان به سردرد،کاهش قدرت دید،کوتاهی قد در نتیجه پوکی استخوان و کم خونی جزیی اشاره کرد.

هورمون ‌درمانی جایگزین
هورمون درمانی جایگزین از سال ۱۹۹۰ در آمریکا به وجود آمد و طرفداران زیادی پیدا کرد، به طوری که تجویز آن بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ به ۱۷۰ درصد رسید.پزشکان معمولا تستوسترون را از راه درون عضله‌ای یا زیرپوستی تزریق می‌کنند.در مردانی که به اندازه کافی بدنشان تستوسترون تولید نمی‌کند،دریافت این هورمون می‌تواند مفید باشد و بر حجم ماهیچه‌ای،اخلاق و خواب آنها تاثیر بگذارد اما به نظر نمی‌رسد تزریق این هورمون بر میل جنسی و قدرت بدنی چندان تاثیری داشته باشد.البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که هورمون درمانی جایگزین در مردان می‌تواند خطراتی نیز به دنبال داشته باشد و پزشک مربوطه باید پروستات و میزان هموگلوبین خون را در مردان تحت معالجه زیر نظر داشته باشد.

چگونه می‌توان از کاهش تستوسترون جلوگیری کرد؟
به جز افزایش سن،عوامل بسیاری در کاهش تستوسترون دخیل هستند؛به عنوان مثال،انجام تمرینات استقامتی،استرس و افسردگی می‌تواند سبب کاهش ترشح هورمون تستوسترون شود. برخی تحقیقات نیز روشن کرده است که جایگاه اجتماعی مردان بر میزان ترشح تستوسترون در بدنشان تاثیر می‌گذارد.تحریک جنسی نیز سبب افزایش میزان تستوسترون در خون می‌شود.محققان تاثیر مواد غذایی بر میزان ترشح هورمون تستوسترون در مردان گیاه‌خوار و گوشت‌خوار یکسان است اما میزان ترشح هورمون SHBG در گیاه‌خواران بالاتر است که می‌تواند سبب کاهش تستوسترون در دسترس شود.جالب‌تر آنکه میزان ترشح هورمون تستوسترون در افرادی که در ارتفاعات زندگی می‌کنند،بسیار پایین‌تر از میزان ترشح این هورمون در افرادی که در ارتفاعات زندگی می‌کنند بسیار پایین‌تر از میزان ترشح این هورمون در ساکنان سواحل دریاست.در اینجا برخی مواردی را که می‌تواند سبب کاهش ترشح تستوسترون شود،با هم مرور می‌کنیم:

استرس
استرس اثری مخرب بر کارکرد غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز که مراکز کنترل هورمون تستوسترون هستند،می‌گذارد.استرس همچنین سبب کاهش LH، هورمون محرک ترشح تستوسترون در سلول‌های بیضه و کاهش کلی ترشح این هورمون در بدن می‌شود.تحقیقات پژوهشگران ژاپنی روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است میزان تستوسترون ترشحی بدن در یک استرس شدید کاهش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

کمبود خواب
کمبود خواب نیز بر میزان تستوسترون ترشحی در بدن تاثیر می‌گذارد.تحقیقات پژوهشگران دانشگاه شیکاگو بر ۱۲ مرد سالم ۶۴ تا ۷۴ ساله نشان داده است که رابطه مستقیمی بین میزان خواب شبانه و میزان ترشح تستوسترون در روز وجود دارد.

دیابت و سندرم متابولیک
تحقیقات بسیاری ثابت کرده است بدن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک که هر دو به چاقی پایینی بدن یا فشار خون بالا دچار هستند میزان تستوسترون کمتری نسبت به دیگران تولید می‌کند.بین ۲۰ تا ۶۴ درصد مردان مبتلا به دیابت، تستوسترون پایینی دارند.این موضوع به ویژه در مردان مسن پر رنگ‌تر است.

افسردگی
پایین بودن تستوسترون خون می‌تواند به دلیل افسردگی باشد.محققان در پژوهشی ۴۴ مرد افسرده ۴۰ تا ۶۵ سال را مورد بررسی قرار دادند و بین ساعت ۸ تا ۱۱ صبح خون افراد ناشتا را بررسی کردند. نتایج بررسی‌ها نشان داد میزان تستوسترون در افراد مبتلا به افسردگی ۹۴/۱۱ نانومول در لیتر است، در حالی که این میزان در افراد سالم ۶۴/۱۷ نانومول در لیتر است.جالب است که مصرف تستوسترون در افراد جوان و سالخورده سبب از بین رفتن افسردگی می‌شود.

الکل
مصرف الکل بر غدد کنترل کننده و ترشح کننده تستوسترون نظیر هیپوتالاموس،هیپوفیز داخلی و بیضه اثر مخرب دارد و می‌تواند سبب کاهش توانایی و ناباروری آنها شود.الکل بر سلول‌های لیدیگ بیضه که ترشح‌کننده تستوسترون هستند،تاثیر گذاشته و می‌تواند سبب کاهش ترشح تستوسترون و در نتیجه افت تمایل جنسی می‌شود.

آفت ‌کش‌ها
مواد شیمیایی موجود در برخی آفت‌کش‌ها می‌توانند ترشح هورمون‌ها را مختل کنند.محققان دانشگاه هاروارد نشان دادند مردانی که با برخی آفت‌کش‌ها کار می‌کنند،میزان تستوسترون خونشان در مقایسه با دیگر مردان پایین است.محققان پس از بررسی پرونده پزشکی ۲۸۶ مردی که بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ به مرکز ناباروری ماساچوست مراجعه کرده بودند،متوجه شدند رابطه نزدیکی بین وجود مواد شیمیایی آفت‌کش‌ها در خون و پایین بودن میزان تستوسترون وجود دارد.

منبع:salamat.ir

مطالب مرتبط با آقایان نیز یائسه می شوند


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۳۰ دی ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.