گوناگون

دومین دوسالانه‌ی پوستر جهان اسلام

دومین دوسالانه‌ی پوستر جهان اسلام

برگزاری دوسالانه‌های پوستر جهان اسلام و گرافیک ایران رقابت فرهنگستان هنر با انجمن طراحان نیست .
برگزاری دوسالانه‌ی پوستر جهان اسلام رقابت فرهنگستان هنر و انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران نیست؛ آنها از جهت محور و متن یکدیگر را تکمیل و هر کدام حوزه خاصی را طی و دانش گرافیکی کشور را نیز تکمیل می‌کنند. ما کار موازی انجام نمی‌دهیم، موضوع دوسالانه پوستر جهان اسلام موضوع فراملی، تمدنی و تفکری دوره معرفتی جهان اسلام است که هواداران این اندیشه در سراسر دنیا می‌توانند در آن شرکت کنند. دوسالانه گرافیک ایران نیز به‌همت و مدیریت مرکز تجسمی و طراحان گرافیک، با عنوان گرافیک برگزار می‌شود و نه پوستر.
اینها گفته‌های دبیر دوسالانه‌ی جهان اسلام برگزارکننده‌ی دوسالانه گرافیک ایران است که در نشست خبری صبح امروز با نمایندگان رسانه‌های مختلف خبری عنوان کرد.

دومین دوسالانه‌ی بین‌المللی پوستر جهان اسلام از سوم تا ۲۷ اردیبهشت ماه جاری با شعار اتحاد ملی، انسجام اسلامی در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می‌شود.
هیات انتخاب آثار را سیدمهدی حسینی، مصطفی گودرزی، صداقت جباری و حبیب الله صادقی تشکیل داده‌اند و بر اساس اعلام ۲۰۲۴ اثر از ۷۴۱ هنرمند طراح از ۳۸ کشور جهان به دفتر دبیرخانه دومین دوسالانه بین‌المللی پوستر جهان اسلام رسیده است که ۴۰۰ پوستر منتخب در نمایشگاه به‌نمایش درمی‌آید.
نمایشگاه دوسالانه پوستر جهان اسلام چهار بخش دارد که در بخش اول آن پوسترهای پیامبر اعظم (ص)، در بخش دوم پوسترهای فرهنگی و اجتماعی، بخش سوم پوسترهایی با موضوع فلسطین و در بخش چهارم نام آوران جهان اسلام حضور دارند.
در ابتدای نشست صبح امروز حبیب‌الله صادقی – دبیر نمایشگاه دوسالانه درباره چگونگی برگزاری این دوسالانه گفت:‌ در سال گذشته، اولین دوره و نقطه آغاز دو سالانه بین‌المللی پوستر جهان اسلام را دنبال کردیم، ‌که در نوع خودش جزء مناسبت‌های فرهنگی جدی و صمیمی بود که در سالهای پس از پیروزی انقلاب برگزار شد.
او افزود: به دلیل آنکه فرهنگستان هنر بزرگترین آکادمی فرهنگی و هنری کشور است، دوسالانه اول همراهان زیادی از هنرمندان جهان اسلام و هنرمندان داخلی داشت. دومین دوسالانه نیز ادامه منطقی و دقیق، دوسالانه اول است و شورای پژوهشی فرهنگستان هنر به آسیب‌شناسی مسائل دوره اول پرداخته است. در دوره گذشته همراهان بیشتری از هنرمندان طراز اول کشور و هنرمندان طراز اول گرافیک کشور را در کنار خود داشتیم و امسال نیز دعای خیر زنده‌یاد مرتضی ممیز را که نقش مهمی در جهانی شدن گرافیک کشور داشته است، در کنار خود داریم.
حبیب‌الله صادقی توضیح داد: مرتضی ممیز در دو سالانه گذشته جزو هیات داوران و سیاست‌گذاری دوسالانه بودند که علی‌رغم بیماری و وضعیت سختی که داشتند لحظه به لحظه ما را همراهی می‌کردند که تمبر پوستر جهان اسلام و پوستر دو سالانه این نمایشگاه نیز از آثار ایشان است. اگر مرتضی ممیز نبود دو سالانه اول چنان باشکوه برگزار نمی‌شد.
دبیر دومین دوسالانه پوستر بین‌المللی جهان اسلام عنوان کرد: ظرف سه، چهار ماه آینده دوسالانه پوستر ایران باعنوان گرافیک کشور را خواهیم داشت که همه مولفه‌های گرافیک در کشور را در آن شاهد هستیم. این دوسالانه با عناوین فلسطین مشاهیر و نام‌آوران فرهنگ ایران، تا زمان پیروزی شکوهمند مردم مسلمان فلسطین به‌کار خود ادامه می‌دهد و همواره این موضوع محور اصلی برنامه‌های ما خواهد بود.
صادقی با بیان اینکه این دوسالانه در سوم اردیبهشت افتتاح خواهد شد، اظهار داشت: ظرف شش ماه اول سال، با برگزاری پوستر جهان اسلام توسط فرهنگستان هنر و دوسالانه گرافیک با محور هنرهای تجسمی و همکاری انجمن طراحان صنفی گرافیک، رشد طراحی گرافیک ایران را شاهد خواهیم بود.‌ اکنون پوستر جهان اسلام کانون توجه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است.
در ادامه این نشست مهدی مهدیان، مسوول اجرایی دومین دوسالانه پوستر جهان اسلام با ارایه‌ی گزارشی اعلام کرد: ۷۴۱ طراح در این دوسالانه شرکت کرده‌اند که از میان آنها ۶۳۷ طراح از ایران و ۱۱۴ طراح از کشورهای دیگر شرکت کرده‌اند.
به گفته‌ی او، تعداد آثار ارسالی ۲۰۲۴ پوستر بوده که تعداد ۱۶۶۹ پوستر مربوط به طراحان ایرانی و ۳۵۵ پوستر متعلق به طراحان بین‌المللی است. همچنین آثار منتخب ۴۰۰ اثر بوده است که جهت نمایش در نمایشگاه پوستر جهان اسلام ارایه می‌شوند.
مهدیان اضافه کرد: ۲۱۰ پوستر مربوط به پیامبر اعظم (ص)، ۱۱۹۴ پوستر فرهنگی و اجتماعی، ۳۸۰ اثر با موضوع فلسطین و ۲۴۰ پوستر با موضوع نام آوران جهان اسلام به دبیرخانه این دوسالانه ارسال شده است.
از جمله کشورهای شرکت کننده در این دوسالانه کشورهای دانمارک، ژاپن، لهستان، ایتالیا، آلمان، آمریکا،‌ترکیه، استرالیا، فنلاند، فرانسه، بریتانی، هلند، سنگاپور، مالزی، کره و… .هستند.
او درباره داوری جداگانه هر بخش اظهار کرد: هیات داوران آثار را انتخاب کرده‌اند و هر بخش به‌طور جداگانه جوایزی را دریافت می‌کنند، ولی هنوز داوری نهایی صورت گرفته است. هیات داوران منتخبی از هیات انتخاب و سه داور خارجی هستند.

صادقی در ادامه درباره اولویت‌بندی موضوعات در این دوسالانه گفت: پیامبر اعظم (ص) اصلی‌ترین موضوع این دوسالانه بوده است و سپس فلسطین و مشاهیر فرهنگی و تفکری داشته‌های اندیشمندان بزرگی همچون مولانا، ابن‌سینا، اقبال لاهوری، علامه طباطبایی و ابن عربی موضوع مورد بررسی هیات علمی این دوسالانه در شورای پژوهشی فرهنگستان هنر بوده است.
دبیر نمایشگاه دوسالانه پوستر جهان اسلام اضافه کرد: ما چند نمایشگاه پوستر جهان اسلام چندین نمایشگاه را در فرانسه و مراکش برگزار کردیم و برگزاری نمایشگاه در الجزایر، تونس، هند در دستور کار است. درصددیم پس از داوری نهایی آثار ماه آینده در پنج کشور جهان اسلام و دو کشور اروپایی از جمله آلمان و فرانسه منتخبی از آثار را به‌نمایش بگذاریم.

مطالب مرتبط:

نامه ۱۷ هنرمند به میرحسین موسوی
نمایشگاه‎ بین‎‎ المللی‎ پوستر جهان اسلام‎
 

دومین دوسالانه‌ی پوستر جهان اسلام

مطالب مرتبط با دومین دوسالانه‌ی پوستر جهان اسلام


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۱۷ دی ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.