گوناگون

غایبان بزرگ نمایشگاه کتاب امسال

اما امسال به رغم حضور پررنگ (به لحاظ آمار بالای تعداد کتاب‌های جدید) موفقیت سال گذشته تا این لحظه- روز هشتم نمایشگاه- هرگز تکرار نشد و بر عکس، جلوی غرفه این انتشارات تقریباً جزو غرفه‌های خلوت نمایشگاه امسال بوده است.
فارس: امسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آثار تازه‌ای از نویسندگان مطرح امروز ایران عرضه شده است؛ اما بعضی از نویسندگان نیز اثر جدید قابل توجه‌ای برای علاقه‌مندانشان نداشتند.

با سپری شدن روز هشتم از بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دیگر تقریباً برای بسیاری از علاقه‌مندان جدی حوزه کتاب معلوم شده است که کدام ناشر امسال چه کتاب‌های تازه‌ای را به عنوان برگ‌های برنده خود به نمایشگاه آورده است.

***
در روزهای اول اکثر مسئولان غرفه‌ها در جواب آن گروه از بازدیدکنندگان که درباره کتاب‌های تازه آن ناشر می‌پرسیدند، معمولا می‌گفتند، چند کتاب تازه داریم که در روزهای آینده به نمایشگاه می‌رسد؛ اما حالا در روزهای تقریباً پایانی نمایشگاه امسال کمتر کسی از بازدیدکنندگان درباره کتاب‌های تازه و در راه ناشران سؤالی می‌پرسد.
آن‌ها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که هر چه هست همین عنوان‌هایی است که در پیشخوان غرفه‌ها چیده شده است.

برای همین، ابتدا نگاهی به عنوان کتاب‌ها می‌اندازند و آن گاه اگر کتاب مورد علاقه خود را یافتند می‌خرند، چون فرصتی برای به تعویق انداختن خریدها نمانده است.

در میان ناشرانی که همواره کتاب‌های پرفروش داستانی با خود به نمایشگاه می‌آورند، امسال انتشارات «کتاب نیستان» چند برگ برنده با خود به نمایشگاه آورده است که اکثر این کتاب‌ها کار جدید نویسنده‌های شناخته شده آن‌هاست.

کتاب‌های جدیدی که این ناشر امسال به نمایشگاه آورده است، بخشی از یک مجموعه ۳۰ جلدی رمان، فیلمنامه و نمایشنامه است که ۹ عنوان از آن‌ها از نویسندگانی چون سید مهدی شجاعی (مدیر انتشارات)، احمد دهقان، تورج زاهدی، محمدرضا بایرامی، صادق کرمیار، علی مؤذنی، مهدی پوررضائیان، محمد مهدی رسولی در غرفه امسال این ناشر عرضه شده است.

به عبارت دیگر، نویسنده‌های یادشده به نوعی از حاضران نمایشگاه کتاب امسال محسوب می‌شود که هر یک از آن‌ها با کتاب تازه‌ای به استقبال بازدیدکنندگان آمده‌اند.

سیدمهدی شجاعی خود با ۲ عنوان تازه (یکی مجموعه داستان و دیگری نمایشنامه) به نمایشگاه آمده است.

البته در نمایشگاه کتاب سال گذشته، همین نویسنده تنها با یک کتاب (طوفانی دیگر در راه است) در نمایشگاه حضور داشت که اتفاقاً خیلی هم مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته بود.

اما امسال به رغم حضور پررنگ (به لحاظ آمار بالای تعداد کتاب‌های جدید) موفقیت سال گذشته تا این لحظه- روز هشتم نمایشگاه- هرگز تکرار نشد و بر عکس، جلوی غرفه این انتشارات تقریباً جزو غرفه‌های خلوت نمایشگاه امسال بوده است.

وضعیت کتاب‌های جدید داستانی در غرفه‌های دیگر هم حدوداً همین است.
از نویسنده داستان‌های پرفروش «من او» و «بیوتن» هم امسال خبری نیست؛ رضا امیرخانی در نمایشگاه بیست و دوم با کتاب «سرلوحه‌ها» آمده است که مجموعه‌ای از یادداشت‌های منتشر شده در سایت ادبی لوح است که اکنون یک ناشر مشهدی آن‌ها را در غالب یک کتاب منتشر کرده است؛ کاری ژورنالیستی که مخاطبان آثار داستانی امیرخانی را هرگز راضی نخواهد کرد.

در این میان مجید قیصری از چهره‌های فعال نمایشگاه امسال است که با کتاب جدید داستانی (شماس شامی و دیگر اسمت را عوض نکن) به سراغ مخاطبان آثارش آمده است.

غایبان بزرگ نمایشگاه امسال چهره‌هایی مثل امیرحسین فردی، حسین فتاحی، رضا رئیسی، علی مؤذنی، عبدالمجید نجفی، احمد شاکری، شهرام شفیعی، ابراهیم حسن بیگی و حمید رضا شاه‌آبادی هستند.

***
محمدرضا سرشار هم جزو داستان‌نویسانی است که در نمایشگاه امسال اثر داستانی چاپ اول ندارد؛ اما با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری با یک کتاب غیرداستانی و با موضوع انتخابات به نمایشگاه کتاب آمده است.

این کتاب خاطراتی از روزهای نامزدی این نویسنده برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است که در آن وی رأی نیاورد و زمان آن مصادف با انتخابات ریاست جمهوری در ۴ سال قبل است.


غایبان بزرگ نمایشگاه کتاب امسال

persianv

مطالب مرتبط با غايبان بزرگ نمايشگاه كتاب امسال


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.