گوناگون

بزرگداشت استاد و شاگرد در یک روز

بزرگداشت استاد و شاگرد در یک روز

بزرگداشت استاد و شاگرد در یک روز

بزرگداشت استاد صبا و یادمان فرامرز پایور در فرهنگسرای ارسباران با استقبال بی نظیر علاقمندان به موسیقی ایرانی و این استادان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سید عباس سجادی، مدیر شرکت ترانه شرقی و معاون امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه نکوداشت استادان موسیقی از فعالیت های این سازمان خواهد بود، گفت:

« این نغمه های طیبا و جاودانه حاصل سیم خشک، چوب خشک و پوست خشک نیست. این نغمه آوای دوست است. موسیقی این سرزمین را نگاهبانانی شایسته لازم است تا اسکندران نتوانند آن را به یغما برند. صبا ها و فرامرز های این هنر را ارج نهادن ارج گذاشتن به هنر است »

سجادی سپس با انتقاد از سرودی که برای جام جهانی ساخته شده است افزود: «سفیران جام جم ما کدامند؟ آیا از آنانی که بار موسیقی کلی را به دوش می کشندف کسی در این برنامه حضور دارد؟ انتخاب یک سویه آن هم از یک نوع موسیقی که ریشه ای در کشورمان ندارد چطور می تواند نماد کشور ما باشد. سرود هایی که حتی در داخل کشور هم با استقبال مواجه نشده اند، چطور می توانند معرف ایران باشند؟ در کیان کاروانی که راهی آلمان شد، چند نفر از نمایندگان موسیقی اصیل ایرانی وجود داشت؟ »

او با اشاره به برنامه هایی که سازمان فرهنگی هنری در برنامه های موسیقی خود گنجانده است، گفت: «ما خانه های فرهنگ و فرهنگسراها را عرصه هنر می کنیم. تاکید بر شیوه های آکادمیک، افتتاح و تجهیز آکادمیک موسیقی، پشتیبانی از موسیقی اصیل، ارائه خدمات به هنرمندان در قالب کارت فضیلت، چاپ و انتشار کتاب از برنامه هایی است که ما در کار خود قرار داده ایم »

پرویز مشکاتیان نیز در پیامی که در جلسه قرائت شد، صبا را استاد برحق موسیقی و پایور را فرزند خلف او خواند:

«در فرهنگ لغت باید در مقابل نام پایور، نوشت بزرگ استادی است که با پایمردی موسیقی را از خلوت درآورد و آفتابی کرد و آن سان که آرش تیر را در کمان گذاشت و جهاند و پرتاب کرد، پایور نیز موسیقی این مرز و بوم را در تیر گذاشت و جهاند. پایور نوعی به زایی و نوزایی در آثارش دارد که در کمتر اثر دیگری دیده می شود.» در انتهای پیام نیز از حاضران خواسته بود بایستند و برای سلامتی این استاد عزیز در دل دعا کنند .

حسین دهلوی به عنوان اولین سخنران مراسم، درباره استاد صبا گفت:

«صبا خدمات زیادی در موسیقی ایران داشت. او حداقل بر سه ساز کارکرده است. توانایی او بر ساز ویولن باعث شد، ردیف های موسیقی را با این ساز جهانی کند. او نابغه بود و یادگارهای زیادی از خود به جای گذشت. من یکی از شاگردان او بودم که نوازندگی ردیف و آهنگسازی را نزد او آموختم. او در موسیقی یکی از تاثیر گذارترین شخصیت های موسیقی است »

دهلوی همچنین درباره پایور گفت: « پایور گروه نوازی در موسیقی ایرانی را در چاچوب درستی آغاز کرد و به موفقیت رساند. وقتی که ما در ساختمان های چند طبقه زندگی می کنیم، در اداره ها کار می کنیم و زندگی متفاوتی داریم به موسیقی متفاوتی هم نیاز داریم. و موسیقی ایرانی را از تکنوازی خارج کرد. گروهی تشکیل داد و گروه نوازی را به شیوه درست و با قدرت بالایی آغاز کرد »

هوشنگ ظریف سخنران دیگر این برنامه بود که با یاد استاد پایور خاطراتی از او نقل کرد. او پایور را استادی منظم و دقیق خواند و گفت: «با استاد پایور زمانی که دانش آموز هنرستان موسیقی بودم آشنا شدم. روزی از هنرستان برمی گشتم که دیدم پسر جوانی که از ما بزرگتر بود جلوی در آموزشگاه حسین ملک ایستاده است. وقتی سر حرف را باز کرد، گفت فرامز پایور است و جالب بود که ردیف های موسیقی را با سنتور می زد. آن زمان در هنرستان ردیف های موسیقی را تنها با تار می زدیم. بعد ها گروهی تشکیل داد که من هم در آن بودم. کوک بودن گروه زبانرد همه بود »

در این مراسم از تعدادی از هنرمندان موسیقی تقدیر شد که داوود گنجه ای، محمد رضا درویشی و خواهر فرامرز پایور از این جمله بودند.

همچنین در این مراسم ، محمد مهدی عسگرپور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری نیز طی سخنانی گفت:

« در ماه‌های اخیر تلاش مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری بر این بوده که برنامه‌هایی همانند بزرگداشت پایور انجام شود و این گزارش نیز به دست‌اندرکاران موسیقی اعم از مراکز دولتی و غیر دولتی القا شود تا بتوانیم از این زاویه این دید و نگاه را به مخاطبان تهران و ایران معرفی کنیم.

در طول سالها شهرداری با خدمات شهری به مردم معرفی شده و با همیت فرهنگی خودش کمتر توانسته بروز کند که در واقع بخشی از این مسئله به تقاضای مخاطبین برمی‌گردد »

عسگرپور در خاتمه خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانیم چنین مراسمی را در حوزه‌های مختلف داشته باشیم که چنین برنامه‌هایی را نیز در سازمان در پیش‌رو داریم.

لینک:

 بزرگداشت استادفرامرز پایور 

بزرگداشت استاد و شاگرد در یک روز

مطالب مرتبط با بزرگداشت استاد و شاگرد در یک روز


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۷ آبان ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.