گوناگون

پایتخت خدا

قدس، پایتخت خدا


 

جایگاه بیت المقدس در ادیان مختلف

 

منزه است خدایی که در یک شب، بنده اش را از مسجدالحرام به مسجدالاقصی سیر داد.
این، آیه اول سوره اسراء است. مسلمان ها معتقدند پیامبر خاتم (ص)، از بیت المقدس به معراج رفت. برای مسلمان ها قدس زمانی (حدود ۱۷ ماه) قبله نماز بوده است. و سنگی که در روایت معراج آمده است و پیامبر بر آن نماز خوانده، اکنون به اسم قبة الصخره معروف است و آن ساختمان شش ضلعی معروف بر روی آن بنا شده. مسجد الاقصی که به خاطر فاصله زیادش تا عربستان آن روزگار، این نام را دارد و شامل قبة الصخره (گنبدِ صخره) و ساختمان های دیگر است، سومین مسجد مهم برای مسلمان هاست.
کنار نهرهای بابل نشستیم و اورشلیم را به خاطر آوردیم و گریستیم. کسانی که ما را تاراج کرده بودند، از ما خواستند که سرودهای اورشلیم را برای ایشان بخوانیم. ما بَربَط های خود را شکستیم و گریه کردیم، چرا که از ما خواسته بودند سرود خدا را در سرزمین بیگانه بخوانیم. این، مزمور ۱۳۷ از کتاب مزامیر داوود است.
در این کتاب و سایر کتاب های عهد عتیق، از اورشلیم به عنوان پایتخت خدا یاد شده است. به روایت تورات، آدم در این شهر عبادت کرد. و ابراهیم در این جا پسرش را می خواست برای خدا ذبح کند. داوود این شهر را از جالوت گرفت و پادشاه آن شد. و سلیمان، بزرگ ترین شاه ـ پیامبر تمام دوران ها، این شهر را پایتخت خود کرده بود و معبد معروفش را در آن ساخت. و جنگ بزرگ آخرالزمان، موسوم به آرماگدون در تپه های این شهر رخ خواهد داد. یهودی ها نماز روزانه شان را رو به سوی اورشلیم می خوانند و معتقدند زیارت معبد سلیمان یا هیکل ، که می گویند زیر مسجد الاقصی است، بهترین کارهاست.
سپس آن دوازده شاگرد را نزد خود خواند و گفت: چنان که می دانید، ما به زیارت اورشلیم می رویم. وقتی به آن جا برسیم، تمام آن چه انبیای پیشین درباره من پیشگویی کرده اند، عملی خواهد شد. این هم از انجیل لوقا بند ۱۸ است.
طبق انجیل ها، عیسای ناصری به زیارت اورشلیم آمده و هم در این شهر به آسمان رفته است. مسیحی ها برای زیارت اورشلیم، ارزش زیادی قائل هستند و در قرون وسطا که پاپ ها قدرت داشتند، بسیار اتفاق می افتاد که کسی را تکفیر می کردند و او برای رهایی از این ننگ باید پای پیاده به اورشلیم می رفت و باز می گشت.

برگرفته از: هفته نامه جوانان، شماره ۷۶
تنظیم برای تبیان: شکوری_گروه دین و اندیشه
 

پایتخت خدا

مطالب مرتبط با پایتخت خدا


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۲۲ آبان ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.