گوناگون

پدر تجوید قرآن جهان به روایت موسوی بلده

«محمود خلیل‌الحصری» به روایت سید محسن موسوی‌بلده
موسوی بلده

سید «محسن موسوی‌بلده» کارشناس و داور بین‌المللی قرآن کریم، در باره آشنایی خود با پدر تجوید قرآن کشور مصر، استاد محمود خلیل الحصری می گوید:
از سنین نوجوانی وقتی اولین نوارهای تلاوت استاد «محمود خلیل‌الحصری» را شنیدم با این قاری بزرگ جهان اسلام آشنا شدم. به طور طبیعی صدای قوی و شفاف و زنگ‌دار این استاد و حسن ویژه در اداء الحروف که از ویژگی‌ خاص استاد محمود خلیل‌الحصری در تلاوت قرآن است توجه هر کسی را به‌خود جلب می‌کند.
…در تلاوت‌های حصری تعهد و التزام به رعایت دقیق تجوید و اصول قرائت نسبت به تنغیم و نغمه‌پردازی غلبه دارد، به نحوی که تا حد بسیار بالایی تلاوت‌های این استاد را به منبعی برای فراگیری تجوید قرآن کریم تبدیل می‌کند.
…این‌که استاد خلیل‌الحصری در تلاوت‌های خود کمتر به تکنیک‌های لحنی پرداخته به نظر من به اعتقاد و روحیه شخصی او برمی‌گردد، البته اطلاع ندارم که وی این شیوه را در تلاوت قرآن به عمد برگزیده یا با توجه به روحیه شخصی و دیدگاه ذاتی وی در تلاوت قرآن به این سبک از تلاوت گرایش پیدا کرده است. 
در تلاوت‌های «محمود خلیل‌الحصری» تعهد و التزام به رعایت دقیق تجوید و اصول قرائت نسبت به تنغیم و نغمه‌پردازی غلبه دارد
…برای بارهای اول که تلاوت‌های این استاد را از طریق رادیو از مسجد امام حسین (ع) قاهره گوش می‌کردم، با توجه به صدای وی در ذهن خود او را جوانی ۳۰ یا ۳۱ ساله مجسم کرده بودم، اما وقتی در همان سال‌ها به ایران آمد دیدم با سنی حدود ۶۰ سال از صدایی شفاف و اعجاب‌برانگیز برخوردار است.
…تصور می‌کنم که وی این استعداد را برای بهره‌گیری از پرده‌های بالای صدای خود داشته اما اعتقادی که در تلاوت قرآن بر وی حکم‌فرما بوده وی را از پرداختن به چنین کاری بازداشته است.
در تلاوت‌های حصری تعهد و التزام به رعایت دقیق تجوید و اصول قرائت نسبت به تنغیم و نغمه‌پردازی غلبه دارد، به نحوی که تلاوت‌های این استاد را به منبعی برای فراگیری تجوید قرآن کریم تبدیل می‌کند.

توصیه مهم به قاریان قرآن

…استفاده از سبک و نوارهای تلاوت این استاد اعم از نوارهای ترتیل و یا تحقیقی که از وی به‌یادگار مانده است و به ویژه نوارهای تجوید معلم این استاد را به طور صرف برای قاریانی که به سطوح بالای قرائت قرآن کریم رسیده‌اند توصیه می‌کنم.
…نمی‌توانیم از این واقعیت بگذریم که سبک استاد حصری در تلاوت قرآن کریم سبکی ساده است و برای بسیاری از افراد جاذبه‌ای ندارد، از این رو تلاوت‌های وی برای قاریانی مفید است که به اصول فنی قرائت مسلط باشند، اما برای مبتدیان و کسانی که در کلاس‌های ابتدایی قرائت قرآن شرکت می‌کنند جذابیت لازم را ندارد و حتی ممکن است آن‌ها را از پی‌گیری مراحل بعدی تلاوت قرآن دل‌زده کند.
 
… به عقیده من یکی از کارهای اتحادیه‌های قرآنی نیز همین است که روش‌های آموزشی را برای قشر جوان پالایش کرده و بتواند موجب جذب هرچه بیشتر جوانان به قرآن کریم باشد، هم‌اکنون ملاحظه می‌شود که در بعضی کلاس‌های آموزش قرآن نوجوانان، از نوارهای ترتیل و یا تحقیق استاد حصری استفاده می‌شود که برای این سنین چندان مطلوب نیست.
 

روایت موسوی بلده از سفر حصری به ایران

موسوی بلده با یادآوری خاطره سفر محمود خلیل‌ا‌لحصری به ایران در سال‌های قبل از انقلاب اظهار کرد: در سال‌های قبل از انقلاب وی به همراه هیئتی از اعضای دانشگاه الأزهر مصر به ایران آمد و در مراکز مختلف قرآنی از جمله در شهرهای تهران و مشهد به تلاوت قرآن پرداخت.   سید «محسن موسوی‌بلده»:
این‌که استاد خلیل‌الحصری در تلاوت‌های خود کمتر به تکنیک‌های لحنی پرداخته به نظر من به اعتقاد و روحیه شخصی او برمی‌گردد
استاد موسوی بلده:
استفاده از تلاوت‌های آموزشی حصری برای نوجوانان مطلوب نیست
این توفیق را یافتم که از نزدیک در مسجد الجواد (ع) تهران تلاوت استاد خلیل‌الحصری را بشنوم، استاد حصری آن روز آیات ابتدایی سوره «شوری» را برای تلاوت انتخاب کرده بود، البته به نظرم نوار تلاوت آن روز استاد هم‌اکنون نایاب است و به سختی یافت می‌شود.
این اولین باری بود که قرائت یک قاری مشهور مصری را از نزدیک می‌شنیدم و با این‌که نوارهای تلاوت این استاد را قبلاً هم گوش داده بودم با وجود این‌که وی فردی مسن بود اما از صدایی بسیار قوی مانند یک قاری جوان برخوردار بود و در آن مراسم حاضران تشویق‌های بسیار گرمی را نیز از وی به عمل آوردند.
 
منبع:
خبرگزاری ایکنا، با اندکی تلخیص و تصرف

پدر تجوید قرآن جهان به روایت موسوی بلده

مطالب مرتبط با پدر تجوید قرآن جهان به روایت موسوی بلده


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.