گوناگون

من درد دارم درمان آن چیست ؟

آستانه درد در افراد مختلف متفاوت است. بطوریکه دردی در یک فرد غیرقابل تحمل و در فرد دیگر قابل تحمل می‌باشد.
برای درمان درد مهم است که بدانید:   – منشاء آن چیست؟    – از چه وقت شروع شده است؟    – چگونه و در چه مواقعی بروز می‌کند؟    – شدت آن چقدر است؟
* هشدار: در شرایطی که درد مکرراً بروز می‌کند یا با بی‌حسی، سرگیجه، تاری دید، تهوع و استفراغ، تب یا گیجی همراه است به هیچ‌وجه خود درمانی نکنید.

چهار نوع اصلی از انواع درد بخوبی به مسکن‌های OTC پاسخ می‌دهند که شامل سردرد، درد عضلانی، درد مفاصل و قاعدگی دردناک می‌باشند.
تشخیص و درمان تب:
معمولاً درجه حرارت دهانی بالای ۳۷/۵ درجه سانتیگراد و مقعدی بالای ۳۸ درجه سانتیگراد و یا زیربغلی بالای ۳۷ درجه سانتیگراد را تب تلقی می‌کنند. بنابراین دمای نقاط مختلف بدن متفاوت است و بعنوان مثال دمای ۳۸ که با دماسنج مقعدی خوانده می‌شود، نشانگر تب نیست اما اگر همین دما را از دماسنج دهانی بخوانیم، بیمار نیم درجه تب دارد.
عامل ایجاد تب می‌تواند یک عفونت ویروسی یا باکتریایی، از دست دادن آب بدن، آسیب بافتی (ناشی از جراحی)، بیماریهای مزمنی نظیر سرطان یا نقرس باشد.
* هشدار: اگر تب بیش از ۳ روز تدام یافت، حتماً با  پزشک تماس بگیرید.
معمولاً فرد تب‌دار، از تعریق، سردرد، درد عضلانی، مفصل درد و پشت درد، طپش قلب، برافروختگی، خستگی و بی‌اشتهایی نیز شکایت دارد که با درمان تب، این علائم نیز برطرف خواهند شد.
آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن بعنوان تب‌بر اثرات مشابهی دارند، اما استامینوفن بدلیل عوارض گوارشی کمتر، ارجحیت دارد. همچنین برخلاف آسپرین، استامینوفن را می‌توان به اطفال کمتر از دوازده سال مبتلا به عفونتهای ویروسی نظیر آنفلوآنزا و آبله مرغان داد و مشکل سندرم ری را ندارد.
**هشدار: تب یک علامت کوتاه مدت و گذرای بیماری است اما در صورتیکه با پشت درد، دردهای شکمی، اسهال، استفراغ، گرفتگی شدید بینی، اشکال در دفع ادرار و یا تشنج همراه شد، قبل از شروع درمان حتماً با پزشک مشورت کنید.
دردمفاصل (محل اتصال و حرکت استخوانها بر روی یکدیگر)
شایعترین انواع مفصل درد مربوط به بیماریهای التهابی استخوانها و مفاصل نظیر استئوآرتریت (Osteoarthritis)، آرتریت روماتوئید (Rheumatioid Arthritis) و بورسایتیس (Bursitis) میباشند.
گرم کردن موضع می‌تواند به کاهش درد کمک کند. از آنجائیکه این نوع درد معمولاً با التهاب همراه است، بخوبی به مسکن‌های ضد التهاب پاسخ می‌دهد.
- استئوآرتریت با سختی و درد مفاصل مشخص می‌شود. پزشکان دریافته‌اند که مصرف استامینوفن برای بهبود درد ناشی از این بیماری بسیار مفید است و این نشان می‌دهد که درد ناشی از استئوآرتریت الزاماً نتیجه التهاب نیست.
اگر مشکوک به التهاب مفاصل هستید، پزشک معالج شما می‌تواند در انتخاب بهترین درمان شما را راهنمائی کند.
ورزش مناسب، بطور مؤثری علائم بیماری را کاهش خواهد داد. افراد چاق بیش از دیگران از مشکلات مفصلی رنج می‌برند زیرا بار بیشتری به مفاصل خود تحمیل می‌کنند. بنابراین کاهش وزن نیز در بهبود بیماری مؤثر است.
- در آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی، مفاصل خشک و دردناک شده، ورم می‌کنند. ضعف و درد عضلانی نیز از علائم دیگر این بیماری هستند، شایعترین درگیری در مفاصل دست، مچ دست و انگشتان، پاها و انگشتان پا مشاهده می‌شود. مفاصل سرخ، متورم و گرم هستند.
این بیماری در مراحل اولیه با آسپرین (البته در مقادیری بالاتر از مقادیر غیر نسخه‌ای آن) و ایبوپروفن قابل تسکین است. اما به هر حال از آنجائیکه یک بیماری پیشرونده و در موارد پیشرفته، ناتوان کننده می‌باشد، انتخاب بهترین دارو را بر عهده پزشک بگذارید.
- بورسایتیس اغلب شانه‌ها، زانوها و یا آرنج‌ها را درگیر می‌کند.
نشانه شایع آن درد و سختی حرکت در موضع درگیر است.
برای تسریع بهبودی، بهترین کار محدود ساختن فعالیت و حرکت مفصل مربوطه است. مسکن‌های  OTC برای تسکین مقطعی دردهای بورسایتیس کاربرد دارند.
دردهای عضلانی
عامل شایع این نوع درد، ورزش نامناسب یا زیاده‌روی در ورزش است. همچنین می‌تواند در اثر بیماریها یا عفونتهای خاصی بروز کند که در اینصورت به مسکن‌های ضد التهاب پاسخ بهتری می‌دهد.
علاوه بر مصرف مسکن، گرم کردن (خشک یا مرطوب) و یا ماساژ موضع دردناک می‌تواند در کاهش ناراحتی مؤثر باشد.
سردرد:
تقریباً همه افراد بشر حداقل یکبار سردرد را تجربه کرده‌اند برخی سردردها خوبخود رفع شده و نیازی به درمان ندارند. اما گاهی اوقات درمان واقعاً ضرورت پیدا می‌کند.
سه نوع سردرد وجود دارد که بخوبی به مسکن‌های OTC پاسخ می‌دهند :
۱) میگرن‌ها
 ۲) سردردهای ناشی از التهاب سینوسها
 ۳) سردردهای عصبی
سردردهای میگرنی خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:
۱) معمولی
 ۲) کلاسیک
 ۳) خوشه‌ای
که انواع معمولی و کلاسیک با مسکن‌های OTCدرمان پذیرند اما نوع خوشه‌ای سردردهای شدیدی هستند که تنها تحت نظر پزشک کنترل می‌شوند.
میگرن‌های معمولی بصورت یک سردرد ناگهانی همراه با تهوع و استفراغ و افزایش حساسیت نسبت به نور و صدا بروز می‌کنند.
میگرن‌های کلاسیک معمولاً با علائم بینایی نظیر ظهور پرتوها یا نقاط کور در میدان دید، اشکال در سخن گفتن و ضعف عضلانی مشخص می‌شوند.
سردردهای سینوسی معمولاً در صورت وجود عفونت (که پزشک تشخیص می‌دهد) یا احتقان (گرفتگی) بینی ناشی از سرماخوردگی یا رینیت حساسیتی (آلرژیک) بروز می‌کنند.
این نوع سردرد هنگام برخاستن از خواب شبانه یا نیمروزی عود می‌کند اما با قرار گرفتن سر در یک موقعیت عمودی بهتر می‌شود.
در صورت وجود احتقان، بهتر است یک بالش اضافی زیر سر بگذارید تا به خروج ترشحات بینی کمک شود. ضد احتقان‌های خوراکی یا موضعی (رجوع به مبحث فرآورده‌های ضد احتقان (دکونژستانت‌ها) نیز می‌توانند به بهبود این نوع سردرد کمک کنند.
در سردردهای عصبی، فرد یک احساس فشردگی تدریجی در جمجمه‌اش دارد که این احساس می‌تواند به یک وضعیت بسیار آزاردهنده مبدل شود. این نوع سردرد غالباً ناشی از استرس است، ظرف چند روز برطرف می‌شود. علاوه بر مصرف مسکن، ماساژ دادن سر نیز می‌تواند در کاهش آن مؤثر واقع شود.
**هشدار: اگر سردردهای عصبی مکرراً رخ می‌دهند یا با مسکن‌های OTCبهبود نمی‌یابند حتماً به  پزشک مراجعه کنید.
قاعدگی دردناک:
در اکثریت زنان دردهای قاعدگی در حدی است که آنها را از فعالیت‌های روزمره‌شان باز نمی‌دارد اما این مسئله عمومیت ندارد. بلکه در برخی درد بقدری شدید است که فرد قادر به رفتن مدرسه یا سرکار و حتی انجام وظایف ساده روزمره‌اش نمی‌باشد.
قاعدگی دردناک را دیسمنوره  (Dysmenorrhea) می‌نامند که مسائل شایع آن، سردرد، گرفتگی عضلانی و درد ناحیه کمر می‌باشد. البته شدت درد در افراد مختلف، متفاوت است. کسانیکه نیاز به درمان داروئی را احساس می‌کنند، می‌توانند از مسکن‌هایی نظیر ایبوپروفن بهره ببرند. با مصرف داروی مسکن قبل از شروع درد، می‌توان بیشترین تأثیر را از آن گرفت. در صورت بدتر شدن درد حتماً با پزشک تماس بگیرید.

pezeshk . us

مطالب مرتبط با من درد دارم درمان آن چیست ؟


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۵ شهریور ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.