گوناگون

بررسی انواع دردهای مزمن

بررسی انواع دردهای مزمن
آیا انواع مختلفی از درد وجود دارد؟
بله ، پزشکان درد را به وسیله مدت آن (چه مدت آن طول می کشد) ،به وسیله کیفیت آن(چگونه احساس می شوند) یا به وسیله محل آنها( جایی در بدن که آنها منشا می گیرند و جایی که حس می شوند) دسته بندی کرده اند.

دردهای حاد(به معنی دردی که زیاد طولانی نیست یا اخیرا اتفاق افتاده است)معمولا یک منبع روشن دارد، شروع ناگهانی و رفتن سریع دارد.شما درد حاد را زمانی که یک سطح داغ را حس می کنید تجربه می کنید،هنگامی که انگشت می کوبید یا بدن خود را می برید. فشار خون شما،میزان ضربان قلب و میزان تنفس اغلب با دردهای حاد افزایش می یابد.درد حاد به شما میگوید که توجه داشته باشید. برخی از قسمت های بدن شما به کمک نیاز دارد.
دردهای مزمن می تواند ماه ها تا سالها به طول انجامد.ممکن است آمدن،رفتن،یا ماندن پایدار داشته باشند.بعلاوه،ممکن است خواب را برهم زنند، اشتها را کاهش داده و منجر به افسردگی شوند.دردهای مزمن همواره سودمند نیستند،هنوز دوباره و دوباره می ماند که بفرستد. بعضی از علل شایع دردهای مزمن عبارتند از:آرتریت(التهاب مفصل)، سرطان و برخی از مشکلات کمر.
درد اشکال مختلفی دارد. ممکن است کند،تیز،سوزشی،پیچشی،منتشر، یا کاملا در یک نقطه جمع شده باشد.این به این علت است که قسمت های مختلف بدن انواع مختلفی از علائم را به مغز می فرستند.بعنوان مثال، یک سردرد ضربان دار و یک آرنج شکسته هر دو دردناک هستند ، ولی نوع درد گرایش به تفاوت دارد به علت اینکه از انواع مختلف گیرنده های درد استفاده و گذرگاه های مختلفی درگیر است.
درد مزمن چیست؟
در وسیعترین تعریف ، درد به هر حس ناخوش آیند میگویند. درد مزمن یک حس نا خوش آیند است که حداقل ۲ماه به طول انجامد، و ممکن است تا سالها طول بکشد.
شما از روی قصد درد را تجربه می کنید زمانی که گیرنده های مخصوص یک پیام الکتریکی(شبیه یک هشدار) را به مغز منتقل می کنند. دردهای مزمن کاملا از دردهای حاد(جدید و ناگهانی) متفاوت هستند. در موارد دردهای حاد، یک پیام درد ممکن است به نخاع فرستاده شود قبل از اینکه به مغز برسد، اغلب اوقات از یک عکس العمل حفاظتی پیروی می کند.برای مثال، شما ممکن است انگشت خود را از یک اجاق داغ دور کنید حتی قبل از اینکه پیام هشدار دهنده به مغز شما برسد.در چنین مواردی ، ماهیچه های نزدیک منبع درد به صورت اتوماتیک منقبض می شوند که از هرگونه آسیبی جلوگیری کنند. بنابراین، درد حاد کمک به حفاظت از بدن از دردهای شدید می شود. فواید درد مزمن به کمی واضح است، و در حقیقت آنها اغلب هیچ قصد سودمندی ندارد.
چگونگی تجربه شما از درد بسته به این است که درد چگونه شروع و چطور سیر می کند.بعضی از اوقات شما ممکن است دریابید که  تعیین محل منبع درد مشکل است. چرا؟ درد می تواند “ارجاع داده شود”برای آنکه ، ممکن است از یک محیط منشا گرفته و در جای دیگری حس شود. به عنوان مثال، شما ممکن است درد در پاها حس کنید که علت آن به خاطر یک مشکل در پایین کمر شما باشد.
درک اینکه درد برای هر فردی مشابه نیست. به عنوان مثال،بعضی از افراد می توانند تحمل درد بیشتر یا کمتری از دیگران داشته باشند .بعضی از افراد پاسخ بهتر یا بدتری به داروهای ضد درد دارند.
دردهای مزمن چگونه ارزیابی می شوند؟
علت درد بعضی از اوقات مشکل است که تشخیص داده شود. مراقبان سلامتی شما در حال تلاش برای تشخیص علت به وسیله خواستن از شما برای شرح نشانه های خود با جزئیات هستند.او یک معاینه را انجام می دهد و آزمایشات تشخیصی مانند عکس برداریx-ray یا ام آر آی MRI را توصیه می کند.هیچ تست تشخیصی وجود ندارد که اثبات وجود درد کند،اگر چه در نتیجه چنین آزمایشاتی اشاره به علت شود.
علاوه براین، بیماران اغلب مشکل توصیف درد خود در قالب کلمات دارند. و تفاوتها در فیزیولوژی و روانشناسی اثر بر راهی که هر فرد درد را درک می کند می گذارد.بنابر این هیچ حادثه واحدی موجب
چنین تجربه کامل دردی در دو فرد نمی شود. وسایلی در دسترس است که که کمک به اندازه گیری دردهای مزمن می کند ،از میزان های ساده تا وسایل تحقیقاتی بررسی کردن مه بخصوص مفید برای مطالعات تحقیقاتی است.
تلاش برای طبقه بندی اینکه آیا درد واقعی است مخصوصا مفید نیست.مگر اینکه یک شخص از روی قصد در حال تقلید و ساختن نشانه ها به پزشک خود است، تمامی دردها واقعی هستند.
علل دردهای مزمن چیست؟
علل زیادی برای دردهای مزمن وجود دارد، اگرچه گاه و بیگاه علت زیر بنایی مشخص نیست. نوع درد که شما در حال تجربه هستید اغلب یک سرنخ به علت آن است، به عنوان مثال ، درد مزمن که سوزان یا مور مور کننده باشد اغلب در نتیجه بیماری عصب (نوروپاتی) است.حتی زمانی که علت قابل تشخیص نیست، مهم است که علل خطرناک و خطیر را جدا کنیم. بعضی از شایعترین انواع دردهای مزمن و علل آنها شامل موارد زیر هستند:
- درد کمر. علت درد پشت اغلب غیر محتمل است ، اگر چه گرفتگی ماهیچه ای ، کشیده شدن ماهیچه ، التهاب مفصل و دیسک در اغلب موارد به حساب می آید. به ندرت، یک وضعیت خطرناک مانند یک تومور یا یک عفونت می تواند موجب درد کمر شود.
- سردرد. انواع فشاری ، میگرن، ترک کافئین، در میان شایعترین انواع سردردها هستند.آرتریت گردن، اسپاسم ماهیچه ای و مشکلات چشم همینطور در ارتباط هستند. به ندرت، یک وضعیت وخیم، مانند یک تومور مغزی ، عفونت(مننژیتها) یا ارتریت شقیقه ایtemporal arteritis موجب سردرد میشوند.
-  درد مفصل . اگر چه این نوع از درد معمولا همراه با آرتریت است، این نشانه ممکن است همچنین به وسیله دیگر وضعیت های شایع ایجاد شود از جمله التهاب بورسای مفصل ، التهاب تندون، فیبرو میالژی و بیماری های فاسد کننده مفصلDJD .
-  دردهای ماهیچه ای.شایعترین علت دردهای ماهیچه ای(موسم به میالژی) شامل استفاده زیاد یا کشیدگی ، صدمه ، عفونت ویروسی و فیبرو میالژی است.
دردهای مزمن چگونه درمان میشوند؟
درمان درد بعد از اینکه علت درد مشخص شد معمولا آغاز می گردد. هرچند که، درمان می تواند شروع شود حتی اگر علت درد نامشخص باشد.دوری از فعالیت هایی که به نظر می رسد درد شما را تشدید می کند مناسب است. برای مثال، گرفتن یک استراحت از بازی بیس بال ممکن است درد و ناراحتی مزمن شانه شما را درمان کند.
پزشک شما ممکن است یک تنوعی از داروها را و یا حتی ممکن است جراحی را برای وضعیت های دردناک شما توصیه کند. اما درد می تواند گاهی از اوقات بدون دارو و جراحی درمان شود. چون پاسخ هر فردی به درد متفاوت است، یک پزشک باید درمان را خاص هر فرد انجام دهد.
چه داروهایی برای دردهای مزمن اغلب اوقات توصیه می شود؟
داروهای ضد درد به نام مسکن ها شناخته شده اند.مثال ها دارای دامنه ای از استامینوفن تا مخدرها(مورفین،کدئین) هستند. متخصصان اعتقاد دارند که بعضی از داروهای ضد درد تداخل با علائم درد به سمت مغز می کنند.دیگر ضد دردها ، مانند داروهای ضد درد غیر استروئیدی( آسپرین، ایبوپروفن)، باعث کاهش التهاب بعلاوه تداخل با علائم درد می شوند.
مخدرها قوی ترین درمان های درد هستند و برای دردهای خیلی شدید نگه داشته می شوند. آنها ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند، ممکن است معتاد کننده و اغلب موجب یبوست شوند. دیگر مشکلات با مخدرها آن است که با مرور زمان ، مقدار مصرفی غیر موثر می شود . و دوزهای بالاتر و بالاتری ممکن است نیاز باشد ، و منجر به افزایش خطر عوارض جانبی شود.
دیگر داروها مانند بیحس کننده های بلوک عصبی ، شل کننده های ماهیچه ای ، ضد افسردگی ها،ضد تشنج ها(داروهایی که برای درمان صرع بکار می روند)و کورتیکو استروئیدها ممکن است بر علیه اغلب انواع دردها موثر باشند. مواد جدید شامل کرم Capsaicin(که بر سطح پوست در محل درد مالیده می شود) و ترامادول( یک ضد درد خوراکی). مرکز تخصصی درد به طور نمونه عرضه ترکیبی درمانی را پیشنهاد می کنند، شامل تزریقات مواد بیحس کننده و کورتیکو استروئیدها به داخل محل درد موازی با تحریکات الکتریکی عصب از طریق پوست TENS .
آیا دردهای مزمن می تواند بدون دارو درمان شود؟
درمان های بدون دارو برای درد شامل:
- درمان فیزیکی ، شامل کشش و ورزش.
- استفاده از گرما و سرما.
- درمان های تکمیلی یا جایگزین(طب سوزنی و ماساژ)
-  شل کردنRelaxation
-  مشاوره(روان درمانی)
-   تحریک الکتریکی عصب از طریق پوستTENS
در بعضی موارد ، درمانها تحریک کننده اندورفین( درد کش های طبیعی که داخل بدن ساخته می شوند).در موارد دیگر، درمان ها مستقیما بر روی عصب ها اثر می گذارد، تولید پیام های دیگری می کنند که تداخل با پیام های درد می کنند.هرچندکه، در خیلی از  موارد، مکانیسم درد کش ها برای درمان های غیر دارویی یک تفسیر  واضحی ندارد.
آیا بهتر است که علت درد مزمن را درمان کنیم یا خود درد را به تنهایی؟
هر زمان که امکان داشته باشد، علت بخصوص درد باید شناخته شده و درمان گردد. درد به طور نمونه پایان می یابد اگر علت آن مستقیما هدفگیری شود.اینجا چند مثال اندک آمده:
- دردهای مزمن به علت بیماری های عفونی (مانند بیماری    (lyme ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند تا عفونت را از بین ببرند.
- دردهای در ارتباط با سرطان ممکن است با دارو یا با دیدگاه های غیر دارویی درمان شوند.به علاوه ، شیمی درمانی ، جراحی یا اشعه درمانی ممکن است موجب از بین رفتن بارز درد شود ، به خصوص اگر سرطان علاج شود.
- در اغلب موقعیت ها ، یک وضعیت دردناک ممکن است با جراحی درمان شود، برای مثال، پارگی دیسک در پایین ستون فقرات ممکن است باعث درد مزمن شود تا زمانی که جراحی صورت گیرد و  دیسک تعمیر گردد.
هر موقعیتی منحصر به فرد است، اما برای اغلب وضعیت های دردناک، یک یا بیشتر این انتخاب های درمانی تولید راحتی موثر می کنند بدون عارضه جدی. وقتی که یک علت مخصوص را نمی توان مشخص کرد، معمولا مناسب است که کاهش درد را در دید درمانی خود قرار دهیم، اگر چه باعث پوشاندن درد خواهد شد. دردهای مزمن ممکن است کیفیت زندگی فردی را پایین آورند، بنابراین مهم است که آنها را پیدا و تخفیف دهیم.

pezeshk . us

مطالب مرتبط با بررسی انواع دردهای مزمن


 

پسورد فایل:

لینک دانلود -

icon برچسب ها: , , ,
  • نوشته: admin
  • تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۰
  • دیدگاه‌ها خاموش
  • قسمت نظرات برای این مطلب غیر فعال شده است.